MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leczą, ale mogą też zabić. Łagodzą wiele dolegliwości, ale źle zastosowane spowodują śmierć. Oto najbardziej trujące rośliny lecznicze

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Są piękne, ładnie pachną, a nawet dobrze smakują. Mogą wyleczyć wiele chorób i złagodzić dolegliwości. Jednak nieumiejętnie zastosowane mogą też zabić. Rośliny lecznicze potrafią być groźne, a najważniejsze jest ich umiejętne używanie i stosowanie odpowiednich dawek. Nawet niewinnie wyglądające zioła o łagodnym działaniu niewłaściwie użyte mogą doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci. Uważaj na te rośliny lecznicze, bo mogą cię zabić.

Spis treści

Trują i leczą równocześnie. Jak to możliwe?

Konwalia i trupia czaszka
Te rośliny leczą i trują równocześnie. Sprawdź w galerii, zanim je zastosujesz w celach leczniczych. Imgorthand, CSA Images/gettyimages.com

Wiele roślin ma właściwości toksyczne, ale stosuje się je równocześnie jako leki. Zawdzięczają to obecności substancji aktywnych takich jak atropina. Jest to zależne głównie od dawki, ponieważ w niewielkich ilościach mogą one wyleczyć wiele dolegliwości, ale w zbyt dużych potrafią zabić. Stosowanie którejkolwiek z wymienionych w galerii roślin w celach leczniczych powinno odbywać się pod nadzorem doświadczonego lekarza.

Leczą, ale mogą też zabić! Zobacz, najbardziej trujące rośliny lecznicze

Należy też uważnie wybierać rośliny do ogrodu czy nawet na domowy parapet. Wiele z nich może bowiem być niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie dzieci, ponieważ w ich przypadku już niewielka dawka może okazać się śmiertelna. Nie zapominaj także o zwierzętach, dla których toksyczne mogą okazać się zupełnie inne gatunki roślin niż te uznawane za trujące w przypadku ludzi.

Konsekwencje zatrucia leczniczą rośliną

Wiele osób uważa działanie ziół za łagodne i niewpływające zbyt znacząco na funkcjonowanie organizmu. Ich działanie opiera się zwykle na regularnym i długotrwałym stosowaniu. Powszechnie uznaje się więc, że dopiero systematyczne stosowanie ziół przez kilka miesięcy jest skuteczne i daje zauważalne efekty.

Tymczasem ziołolecznictwo to potężny dział medycyny alternatywnej i tradycyjnej oparty na doświadczeniu wielu pokoleń. Umiejętnie wykorzystywane zioła pozwalają cieszyć się zdrowiem bez leków i w szybki sposób hamować objawy chorób. Jednak nieodpowiednie zastosowanie roślin leczniczych może być dla nas niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci. W skrajnych przypadkach trujące rośliny służyły nawet do popełniania zbrodni.

Toksyczne związki występujące w roślinach leczniczych spożyte w zbyt dużej ilości najczęściej prowadzą do wystąpienia zatrucia pokarmowego. Jego objawy to:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • częstomocz.

Może wystąpić także ból głowy, nadmierne pobudzenie lub ogólne osłabienie, dezorientacja, senność i letarg, śpiączka. W niektórych przypadkach już samo dotknięcie rośliny może powodować reakcje alergiczne na skórze takie jak:

  • obrzęk,
  • świąd,
  • grudkowate lub ropne pęcherze,
  • czerwona wysypka lub plamy.

Te rośliny leczą i trują równocześnie. Lepiej sprawdź, zanim je zastosujesz w celach leczniczych

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Leczą, ale mogą też zabić. Łagodzą wiele dolegliwości, ale źle zastosowane spowodują śmierć. Oto najbardziej trujące rośliny lecznicze - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna