Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Nadleśnictwie Dojlidy znaleźli martwego rysia. Potrącił go samochód [ZDJĘCIA]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Nadleśnictwo Dojlidy
W środę (4.03) w lesie na terenie Nadleśnictwa Dojlidy znaleziono martwą samicę rysia. Prawdopodobnie kotka zginęła potrącona przez samochód.

Rysia znalazł pracownik Leśnictwa Katrynka, koło bocznej drogi. Leśnicy poinformowali Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, która zaleciła przekazanie martwego zwierzęcia Instytutowi Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Właśnie tam zostanie przeprowadzona sekcja zwłok rysia oraz badania pobranych próbek, co pozwoli ustalić przyczyny śmierci zwierzęcia.

- Ze wstępnych oględzin na miejscu wynikało, że ryś nie został skłusowany. Prawdopodobnie więc został potrącony przez samochód, na co może wskazywać miejsce znalezienia kotki - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Ryś to największy europejski kot, który w Polsce jest bardzo rzadko spotykany. Naukowcy szacują, że w Polsce żyje koło 200 rysi, z czego większość, ok. 120 - w Karpatach. Ze względu na liczebność i wymagające warunki bytowania rysia, gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną i przez prawo krajowe, i międzynarodowe.

Jak podaje WWF w północno-wschodniej Polsce (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska i Mazury) rysi żyje bardzo mało.

Ich liczebność w tym regionie szacuje się na około 40 osobników, z czego około 20 sztuk może zamieszkiwać w Puszczy Knyszyńskiej. Rysie prowadzą samotniczy tryb życia i spotykają się ze sobą tylko raz w roku: w czasie rui, która trwa od końca stycznia do marca. W tym czasie w znaczący sposób zmienia się zachowanie tych płochliwych i skrytych zwierząt.

Znaleziony w Puszczy Knyszyńskiej oskórowany korpus zwierzec...

- W tym okresie zwierzęta te intensywnie migrują w poszukiwaniu partnera. Mając powyższe na uwadze, prosimy by w rejonach okołoleśnych zachować szczególną ostrożność i stosować się do przepisów drogowych - dodaje Jarosław Krawczyk.

Ryś w naszych lasach występuje bardzo nielicznie. Jest to płochliwe i skryte zwierzę, lubiące tereny niedostępne dla ludzi. Jako gatunek o nocnej aktywności, jedynie w wyjątkowych sytuacjach daje się obejrzeć podczas dnia.

Ryś lubi podmokłe, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Jego głównym pokarmem są sarny; rzadziej większe ssaki kopytne. Tam gdzie nie ma saren, ryś nie pogardzi mniejszymi zwierzętami, np. zającami, ptakami, a nawet myszami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna