Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Konferencja "Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonej?". Rolnicy pogłębiali swoją wiedzę na temat upraw

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W Łomży 31 stycznia rolnicy mieli okazję poznać nowoczesne techniki uprawy kukurydzy.
W Łomży 31 stycznia rolnicy mieli okazję poznać nowoczesne techniki uprawy kukurydzy. Katarzyna Olszewska/PODR Szepietowo
W Łomży odbyła się konferencja pt. „Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonkowej?”. Rolnicy pogłębiali swoją wiedzę na temat uprawy kukurydzy. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach unijnego programu SeedsEU organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W spotkaniu wzięli udział Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Gwiazdowski – Poseł RP, Adam Kamiński – Dyrektor Regionu Oceny Wschód PFHBiPM, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku, Lech Marek Szabłowski – starosta łomżyński, przedstawiciele firm związanych z branżą rolniczą oraz 300 rolników.

Właściwa ochrona kukurydzy

Sala wypełniona po brzegi zapoznawała się z najnowszymi technologiami w uprawie kukurydzy kiszonkowej. Kukurydza stanowi doskonałe źródło energii w skarmianej dawce, zwłaszcza u wysokowydajnych krów mlecznych, a tym samym ma największe znaczenie w produkcji pasz dla zwierząt.

Podczas spotkania zostały poruszony temat związany z odchwaszczanie kukurydzy. Specyfika uprawy kukurydzy oraz jej cechy biologiczne powodują, że pierwsze kilka tygodni po siewie roślina jest mało konkurencyjna dla chwastów. Niezależnie od gatunku uprawianej kukurydzy, ważne jest, aby już od jej wschodów nie dopuścić do nadmiernego zachwaszczenia. W niektórych przypadkach nawet krótka obecność chwastów w łanie może spowodować istotne straty plonu. Prawidłowa pielęgnacja i metody zwalczania chwastów są warunkiem uzyskania obfitego i zdrowego plonu.

Odpowiednia uprawa

Uprawa kukurydzy jest procesem złożonym technologicznie. Czynnikami mającymi wpływ na jej przebieg są: dobór odmian, metody zbioru, dojrzałość zbieranych roślin oraz ich późniejsza konserwacja. Bez względu na wybraną metodę zakiszania i przechowywania, podstawowym wymogiem wysokogatunkowej kiszonki jest odcięcie dostępu tlenu podczas zakiszania, a następnie zabezpieczenie przed jego dopływem podczas przechowywania.

W żywieniu krów mlecznych dominują kiszonki z kukurydzy. Są one znakomicie wykorzystywane przez zwierzęta, dobrze się bilansują z innymi komponentami i dodatkowo dają dużo masy. Świadoma produkcja „pasz kukurydzianych” i ich precyzyjne stosowanie w żywieniu krów mlecznych jest niezbędnym aspektem umożliwiającym uzyskanie wysokiej wydajności mlecznej.

Rozwiązania zawarte w Planie Strategicznym

Podczas spotkania, w ramach kampanii informacyjnej PODR Szepietowo – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027”, przedstawiciel ARiMR OR w Łomży omówił nowe rozwiązania, zaplanowane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Priorytetowym tematem były ekoschematy, które stanowią nowość w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników.

Zobacz też:Wysokie Mazowieckie. Zawody w przeciąganiu traktorów. Zobacz, jakie maszyny wzięły udział w zawodach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna