Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Uroczystości związane z 80. rocznicą powołania NSZ i 74. śmierci bpa Stanisława Kostki Łukomskiego

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
80. rocznica powołania NSZ i 74. śmierci bpa Stanisława Kostki Łukomskiego
80. rocznica powołania NSZ i 74. śmierci bpa Stanisława Kostki Łukomskiego UM Łomzą
W Łomży odbyły się obchody 80. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych, połączone z przypadającą 28 października, 74. rocznicą śmierci kapelana podziemia niepodległościowego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Kostki Łukomskiego ps. „Rybak”.

Uroczyste obchody

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów na grobie bpa Stanisława Kostki Łukomskiego w Katedrze Łomżyńskiej. Następnie pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego odprawiona została uroczysta Msza święta, po której uczestnicy uroczystości udali się na zabytkowy cmentarz przy ul. M. Kopernika, gdzie przy grobie kpt. Antoniego Kozłowskiego ps. „Biały” odbył się Apel Poległych. Na grobie Komendanta Obwodu „A” Okręgu XIII (białostockiego) NSZ złożono również kwiaty. Następnie w siedzibie Filharmonii Kameralnej miała miejsce uroczystość wręczenia podziękowań przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych za wspieranie działań patriotycznych i utrwalanie pamięci o bohaterach podziemia niepodległościowego.

Organizatorem wydarzenia był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych we współpracy z Biskupem Łomżyńskim, Wojewodą Podlaskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Prezydentem Łomży, Starostą Łomżyńskim, dowódcami 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Kim był Biskup Stanisław Kostka Łukomski?

Biskup zarządzał diecezją łomżyńską w latach 1926-1948. Zainicjował budowę i oddał do użytku Dom Katolicki na ul. Sadowej oraz wspierał rozwój organizacji katolickich i patriotycznych, a przede wszystkim zapobiegł wysadzeniu Katedry Łomżyńskiej przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Sympatyzował z patriotycznym ruchem narodowym i jednocześnie był przeciwnikiem komunizmu, co konfliktowało go z powojenną władzą w naszym kraju. W 1948, po śmierci prymasa Polski Augusta Hlonda, był uważany za jego prawdopodobnego następcę, jednak wkrótce po pogrzebie prymasa, 28 października 1948, zginął w niewyjaśnionym wypadku samochodowym na trasie Ostrów Mazowiecka - Łomża.

Zobacz też:Bakałarzewo. Do rejestru zabytków wpisano ołtarz boczny oraz obraz „Matki Bożej Różańcowej ze Św. Dominikiem”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna