Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lumo Bjalistoko. Od piątku szukajcie świateł na ulicach

Urszula Krutul
Główną ideą festiwalu jest ukazanie różnorodnych form artystycznych, wykorzystujących światło wraz z mniej znanymi odmianami street artu.
Główną ideą festiwalu jest ukazanie różnorodnych form artystycznych, wykorzystujących światło wraz z mniej znanymi odmianami street artu. Wojciech Wojtkielewicz
Przez dwa dni w centrum miasta będzie można pobawić się światłem.

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, który za pomocą światła dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej.

- Jak pokazała ubiegłoroczna frekwencja, ludzie są bardzo zainteresowani tego typu działaniami - mówi Damian Dworakowski, prezes Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, dyrektor i koordynator festiwalu. - Światło można wykorzystywać w każdej sferze życia, łącząc je ze sztuką. Robimy wszystko własnym sumptem i pokazujemy, jakich mamy wartościowych ludzi. Nie ściągamy za duże pieniądze ludzi z zewnątrz.

Główną ideą festiwalu jest ukazanie różnorodnych form artystycznych, wykorzystujących światło wraz z mniej znanymi odmianami street artu (dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym). Staje się ono tym samym przewodnikiem po naturze danej przestrzeni.

Na imprezę składają się różne dziedziny sztuki wykorzystujące światło. Zaprezentowane zostaną m.in.: mapping (wielkie projekcje np. na budynkach), iluminacje czy instalacje artystyczne. Wszystko to za darmo.

Festiwal jest tworzony przez wolontariuszy - grupę ludzi z pasją, którzy po godzinach spotykają się, aby wspólnie tworzyć to wydarzenie.

Wśród atrakcji festiwalowych rozlokowanych między Rynkiem Kościuszki a Pałacem Branickich i Teatrem Dramatycznym pojawi się m.in. S.O.W.A. Jest to eksperymentalna forma wizualna w technice mappingu, przygotowana przez Sebastiana Łukaszuka (mapping) i Szymona EsDwa Kubasa (muzyka). Nie zabraknie też iluminacji dziedzińca wstępnego i dziedzińca honorowego Pałacu Branickich oraz pokazów w ramach konkursu Ogień Wschodu. Każdego dnia przed Pałacem Branickich występować będą po 3 ekipy wyłonione w eliminacjach.

Zobaczymy również blisko 30 instalacji artystycznych, stworzonych przez artystów i wolontariuszy związanych z Lumo Bjalistoko. Będą one rozmieszczone od Rynku Kościuszki po Teatr Dramatyczny. Jeśli zaś chodzi o street art - w mieście pojawi się praca stanowiąca połączenie standardowych technik i... mchu.

Wszystkie atrakcje będą dostępne w piątek i sobotę od zmroku do godziny 23. Nie ma sztywnych godzin występów, ponieważ wiele zależy od pogody i czasu potrzebnego artystom na przygotowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna