Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazurskie jeziora znikają!

Paweł Tomkiewicz
Jeziora są najpiękniejszą widokówką Mazur. Co roku pływa po nich około 60 tysięcy żeglarzy. Jeśli nie chcemy, żeby zniknęły, musimy przyczynić się do zmniejszenia ocieplania się klimatu.
Jeziora są najpiękniejszą widokówką Mazur. Co roku pływa po nich około 60 tysięcy żeglarzy. Jeśli nie chcemy, żeby zniknęły, musimy przyczynić się do zmniejszenia ocieplania się klimatu. UM Węgorzewo
Ekolodzy alarmują - powierzchnia jezior skurczyła się prawie o 44 proc.

Przez globalne ocieplenie zmienia się również klimat na Mazurach. Najbardziej odczują to żeglarze. W najbliższych latach mogą spodziewać się częstszych wichur, huraganowych wiatrów, a nawet białych szkwałów.

Jeziora mogą zniknąć

To nie żart, tylko prognoza, która za kilkadziesiąt albo kilkaset lat może stać się rzeczywistością.

- W ostatnim wieku wyschły głównie małe leśne jeziora, które zamieniły się w bagna albo mokradła - mówi Wojciech Stępniewski z WWF Polska, międzynarodowej organizacji ekologicznej. - Globalne ocieplenie sprawia, że powierzchnia mazurskich jezior rocznie zmniejsza się o 0,05 proc.

Zdaniem ekologów, tempo tych zmian jest bardzo duże. Niewielkim pocieszeniem jest jedynie fakt, że w innych regionach kraju jeziora wysychają jeszcze szybciej.
Z wieloletnich obserwacji prowadzonych przez klimatologów oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w Wielkopolsce i na Kujawach akweny kurczą się o 0,15 proc. rocznie.

Zacznijmy oszczędzać

Pod koniec kwietnia w Ogonkach koło Węgorzewa odbyła się konferencja z udziałem samorządowców i przedstawicieli WWF. Ekolodzy przedstawili na niej zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni.

- Najbardziej dotkliwym i widocznym skutkiem globalnego ocieplenia jest zmiana pogody. Biały szkwał na mazurskich jeziorach dwa lata temu zaskoczył nie tylko żeglarzy. Przy tak szybkiej degradacji środowiska musimy się przyzwyczajać do podobnych zjawisk - twierdzi Wojciech Stępniewski.

Żeby nie być obojętnym na to, co dzieje się z naszym klimatem, każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii.

- Najprostszymi sposobami oszczędzania prądu w każdym domu jest wyłączanie urządzeń, z których nie korzystamy. Nawet gdy nie oglądamy telewizji, to i tak świeci się mała, czerwona dioda. Ona też zużywa prąd. Jeśli wszyscy je wyłączymy, to oszczędność energii będzie ogromna - dodaje Wojciech Stępniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna