Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastu grozi podtopienie. Radni chcą je uchronić

(jan)
Nie będzie można zasypywać doliny rzeki Białej - tak zadecydowali radni Bielska Podlaskiego. Decyzja ta ma pomóc w utrzymaniu naturalnego systemu ekologicznego miasta, a także uchronić Bielsk przed powodziami.

Radni przyjęli uchwałę, która precyzuje, że na terenie rozciągającym się od wsi Biała na północy po Studziwody na południu dolina Białej ma być "nietykalna". W praktyce oznacza to, że w dolinie nie można stawiać budynków, masztów i reklam, nie wolno nasypywać gruntu ani zmieniać dotychczasowego sposobu użytkowania tego terenu.

Dolina się kurczyła

Co więc będzie można? Budować mosty i niezbędną infrastrukturę łączącą obie strony rzeki, eksploatować rowy melioracyjne, korzystać z dróg dojazdowych do pól i łąk.

- To bardzo dobra decyzja, o którą zabiegaliśmy od dłuższego czasu - mówił radny Kazimierz Leszczyński.

- W wielu europejskich miastach bulwary nad rzekami są ich wizytówką, a nasza Biała z roku na rok umiera - dodał radny Ignacy Grzybowski. - Prowadzone w jej pobliżu inwestycje były też wątpliwe prawnie w kontekście prawa wodnego.
O zasypywaniu doliny rzeki Białej zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy powstała po wiosennych roztopach woda nie zmieściła się w korycie rzeki i wylała się ul. Kazimierzowską w stronę centrum miasta.

- Przed laty wody z topniejących pól też powodowały wylewanie rzeki - tłumaczyli wówczas strażacy. - Ale dolina Białej była szeroka i woda miała się gdzie rozlewać. Przez lata następowała jednak rozbudowa miasta i dolina się kurczyła. Nic więc dziwnego, że dziś woda szuka miejsc ujścia i zalewa tereny niżej położone.

Winny jest za wąski przepust

Argumenty te trafiły do radnych. Innego zdania są jednak mieszkańcy terenów położonych przy rzece.

- To nie zasypywanie doliny, ale utrzymanie w złym stanie jej brzegów i łąk, działalność bobrów, a przede wszystkim - wąski przepust za miastem we wsi Biała jest winny wiosennemu podnoszeniu się poziomu wody - mówi Anatol Antychowicz, właściciel terenów w okolicach rzeki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna