Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy i ekolodzy protestują, a gminy się cieszą. Na wiatrakach zarobią miliony

Paweł Tomkiewicz [email protected]
sxc.hu
W gminie Miłki powstanie kolejna już w regionie farma wiatrowa.

Już wkrótce olbrzymie wiatraki na stałe mogą wpisać się w mazurski krajobraz. Z szacunków organizacji, które protestują przeciwko ich budowie wynika, że w regionie stoi bądź w najbliższym czasie ma powstać ich aż 600. Niezadowolenia nie kryją również mieszkańcy i ekolodzy. Chcą im pomóc radni wojewódzcy wprowadzając nowe przepisy.

Przejeżdżając przez mazurskie miejscowości coraz częściej można zobaczyć olbrzymie, kilkunastometrowe metalowe kolosy. Kilkanaście wiatraków stoi już w okolicach Gołdapi. Pojedyncze sztuki można zobaczyć także w okolicach Ełku.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

O możliwość budowy farm wiatrowych w gminie Ełk w ostatnich latach starało się już kilka firm. Jeśli realizacja wszystkich projektów doszłaby do skutku, to na jej terenie mogłoby stanąć nawet 40-50 wiatraków.

Już w przyszłym roku mogą się one pojawić również w gminie Miłki koło Giżycka. Jak zapewniają urzędnicy od 12 do 16 wiatraków ma stanąć w miejscowościach pozbawionych mazurskich urokliwych krajobrazów.
Na razie gmina Miłki opracowuje plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie zawierać zapisy umożliwiające budowę farmy wiatrowej oraz czeka na decyzję środowiskową.

Władze gminy szacują, że dzięki temu rocznie do jej budżetu z podatku od nieruchomości wpłynie 1,5 mln zł.
Przeciwko budowie farm wiatrowych protestują mieszkańcy i ekolodzy. Jak przyznają dużym problemem jest brak uregulowań dotyczących ich budowy. Chcą też m.in. zwiększenia odległości od domów, w jakiej mogłyby być budowane, gdyż hałas, jaki generują jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. A czasami nawet przekracza normy.

Problemem zainteresowali się radni wojewódzcy, którzy na wczorajszej sesji przyjęli stanowisko w sprawie zasad lokalizacji obiektów energetyki wiatrowej. - Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego uważa za priorytetowy model energetyki wiatrowej oparty na rozwoju małych, przydomowych siłowni wiatrowych - czytamy w stanowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna