Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Minister środowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nagrodził za walkę z pożarem. Po kataklizmie przyroda wraca do życia

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Minister środowiska Michał Woś podczas wizyty [6.07.2020] w Biebrzańskim Parku Narodowym
Minister środowiska Michał Woś podczas wizyty [6.07.2020] w Biebrzańskim Parku Narodowym Ministerstwo Środowiska
Przyroda po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym się odradza - mówił w siedzibie parku minister środowiska Michał Woś. W poniedziałek [6.07.2020] w Goniądzu odznaczył strażników parku, leśników i strażaków ochotników zaangażowanych pod koniec kwietnia w gaszenie żywiołu na bagiennych łąkach i torfach. Zdaniem biegłego, którego opinia trafiła do prokuratury, przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie w kilku miejscach.

Powierzchnia obszaru objętego pożarem wyniosła 5280 ha bagiennych łąk i terenów leśnych. Akcja gaśnicza trwała od 19 kwietnia i zakończyła się 26 kwietnia. Wzięło w niej udział ponad 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, strażników parku terytorialsów, leśników i mieszkańców. Byli wspierani samolotami gaśniczymi. Jeszcze w czasie gaszenia pożaru ówczesny dyrektor parku Andrzej Grygoruk wyznaczył 1o tys. złotych nagrody za wskazanie osoby, która przyczyniła się do podpalenia. O takiej przyczynie pożaru mówili też strażacy, choć nie przesądzają, czy pożar został wywołany umyślnie, przypadkowo, przez nieostrożność czy głupotę.

- Nie wiem, czy wręczymy tę nagrodę. ale miejmy nadzieje, że ktoś się po nią zgłosi – mówił dzień po ugaszeniu pożaru Andrzej Grygoruk.

Nie zdążył, bo w połowie maja został odwołany przez ministra środowiska. Styl dymisji i fakt, że stało się to ledwie trzy tygodnie po zakończeniu akcji gaśniczej w parku spotkał się z negatywną oceną środowisk przyrodniczych. Urzędnicy ministerstwa tłumaczyli odwołanie dyrektora wynikami audytu przeciwpożarowego.

Zaraz po odwołaniu dyrektor Grygoruk opowiadał, że po pożarze życie w parku powoli się odradza. -

- Deszcz popadał, śnieg sypnął, przyszła woda, idzie ku dobremu. Życie znowu zaczyna kwitnąć – mówił Andrzej Grygoruk.

Teraz słowa o regeneracji przyrody przytacza minister środowiska.

– Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym był największą akcją gaśniczą w Polsce od lat. Cieszę się, że służby zadziałały nadzwyczaj profesjonalnie, co przyczyniło się do zmniejszenia strat w środowisku naturalnym. Wyciągnęliśmy cenne lekcje na przyszłość – powiedział w poniedziałek [6.07.2020] w Goniądzu minister środowiska Michał Woś

Minister Środowiska wręczył na ręce strażników parku, leśników oraz strażaków ochotników, biorących udział w akcji gaśniczej w dolinie Biebrzy, honorowe odznaczenia „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej”.

– Państwa heroiczna postawa jest godna podziwu i uznania – dodał minister.

Podczas spotkania Mariusz Siłakowski, pełniący obowiązki dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego symbolicznie przekazał czek opiewający na kwotę 3 547 660 zł., pochodzącą ze zbiórki publicznej na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. Akcję tę zainicjował Andrzej Grygoruk.

Akcja gaśnicza Biebrzańskiego Parku Narodowego została - jak podaje resort środowiska - w całości sfinansowana z budżetu państwa, w tym ze środków Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych. Na ten cel przekazano prawie 8 mln zł. Sama nagroda za wskazanie podpalacza urosła już do 126 tys. zł.

Przyczyny jego powstania wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Właśnie otrzymała opinię biegłego.

- Wynika z niej, że najprawdopodobniej było to podpalenie i kilka ognisk - mówi Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna