Modernizacja gospodarstw rolnych 2021. Termin składania wniosków przedłużony. Jest jeszcze szansa na duże wsparcie

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Po raz pierwszy w tym samym terminie można składać wnioski o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów wsparcia w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych"
Po raz pierwszy w tym samym terminie można składać wnioski o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów wsparcia w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" Szymon Starnawski
O miesiąc, tj. do 20 września przedłużono termin składania wniosków o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Rolnicy mogą otrzymać pieniądze na rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. Możliwe jest również dofinansowanie w zakresie nawadniania i wprowadzenia innowacji do produkcji.

W tym roku nabór wniosków w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” rozpoczął się 21 czerwca i dotychczas zarejestrowano  łącznie ok. 1600 wniosków na kwotę blisko 300 mln zł. W ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” gospodarze mogą składać wnioski w obszarach:

 • rozwój produkcji prosiąt (A),
 • rozwój produkcji mleka krowiego (B),
 • rozwój produkcji bydła mięsnego (C),
 • racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, popraw jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (D).

Rolnicy z województwa podlaskiego złożyli 189 wniosków w ramach poszczególnych obszarów:

 • Inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, popraw jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (D) – 176 wniosków,
 • Rozwój produkcji mleka krowiego (B) – 11 wniosków,
 • Rozwój produkcji bydła mięsnego (C) – 2 wnioski.

Jak wynika z informacji uzyskanej w OR ARiMR w Łomży, obecnie jeszcze nie wiadomo, ilu rolników z poszczególnych powiatów wystąpiło o wsparcie finansowe z poszczególnych powiatów, gdyż nie wszystkie wnioski wprowadzono do systemu informatycznego.

Maksymalne dofinansowanie wynosi:

 • obszar A - rozwój produkcji prosiąt - w całym PROW 2014 - 2020 wynosi 900 tys. zł;
 • obszar B - rozwój produkcji mleka krowiego - 500 tys. zł;
 • obszar C - rozwój produkcji bydła mięsnego - 500 tys. zł;
 • obszar D - racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmian profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu - 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach - max. wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł w całym PROW 2014 - 2020.

Limitów pomocy nie można łączyć.

Pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich obszarach jest, co do zasady, przyznawana w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację danej inwestycji. Wynosi ona 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku, gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60 proc., z tym że w przypadku inwestycji w nawadnianie o pomoc nie może ubiegać się wspólnie grupa rolników.  

Wnioski należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić również przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Czytaj też:
Jest coraz mniej gospodarstw rolnych, za to są one coraz większe. Nasze rolnictwo czekają wyzwania

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie