Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możliwa jest utrata prawa do ryczałtu

opr. (d)
sxc.hu
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną i jednocześnie fakultatywną formą rozliczeń z fiskusem. Jeśli zostaną naruszone warunki, należy opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi fakultatywną formę opodatkowania, w której wartość podatku nalicza się według niższych stawek podatku, stosowanych do przychodu (czyli bez uwzględnienia kosztów).

Nie każdy jednak może wybrać tę formę opodatkowania. Konieczne jest spełnienie wskazanych w ustawie warunków. Jednym z nich jest np. limit przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej w poprzednim roku. By móc stosować takie opodatkowanie, przychody nie mogą przekroczyć równowartości 150 tys. euro (czyli 661 680 zł). Opodatkowanie ryczałtem wyklucza także m.in. osiąganie chociażby w części przychodów z prowadzenia aptek.

Utrata warunków do opodatkowania

- W przypadku utraty warunków uprawniających do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest zobowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła niemożność spełnienia tych wymogów, opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli według skali podatkowej (przy zastosowaniu stawki 18 proc. do dochodów równych 85.528 zł oraz 32 proc. do nadwyżki) - wyjaśnia Elżbieta Węcławik z firmy Tax Care.

- Warto podkreślić, iż w takiej sytuacji za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto, od tego momentu konieczne jest prowadzenie właściwych ksiąg podatkowych lub też rachunkowych, pozwalających na ustalenie wartości zobowiązania podatkowego.

Również w przypadku, gdy podatnik czy spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takiej sytuacji poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego należy opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Sprawa ewidencji

Podatnicy, jak też spółki, których wspólnicy zadeklarowali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zasady zobowiązani są posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję przychodów, stanowiące podstawę do wyznaczenia podatku.

Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy osiągających przychody z najmu prywatnego, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej na piśmie. W przypadku braku ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, fiskus sam ustala wartość niezaewidencjonowanego przychodu, a także wartość podatku.

Maksymalny ryczałt

Kwotę podatku, którą należy oddać fiskusowi, organ podatkowy ustala jako pięciokrotność stawki, która byłaby zastosowana do niezaewidencjonowanego przychodu w przypadku właściwego jego ewidencjonowania. Ryczałt nie może być wyższy niż 75 proc. ustalonego przychodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna