MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na jakie kwoty zadłużają się najczęściej Polacy w firmach pożyczkowych? Mamy najnowsze dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, najwyższą dynamiką wzrostu w czerwcu 2023 r. charakteryzowały się pożyczki  z przedziału do 500 zł.
W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, najwyższą dynamiką wzrostu w czerwcu 2023 r. charakteryzowały się pożyczki z przedziału do 500 zł. Unsplash/ Emil Kalibradov
W czerwcu 2023 r. firmy pożyczkowe przyznały łącznie 757,3 tys. nowych pożyczek o wartości 1,188 mld zł. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki pozabankowej wyniosła 1 431 zł. Z kolei w pierwszym półroczu 2023 r. firmy pożyczkowe przyznały 2,326 mln pożyczek na łączną kwotę 5,309 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. było ich o 32,0% więcej w ujęciu liczbowym oraz na wartość wyższą o 20,9%.

Pożyczamy niskie kwoty

Jak poinformowało Biuro Informacji Kredytowej, w czerwcu br. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 757,3 tys. nowych pożyczek o wartości 1,188 mld zł. W porównaniu do czerwca 2022 r. było ich o 133,4 proc. więcej, natomiast ich wartość wzrosła o 46 proc.

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, najwyższą dynamiką wzrostu w czerwcu 2023 r. charakteryzowały się pożyczki niskokwotowe z przedziału do 500 zł. Odnotowały one wzrost zarówno w ujęciu liczbowym (+336,3 proc.), jak i wartościowym (396 proc.). Z kolei pożyczki niskokwotowe do 1 tys. złotych stanowiły 65,6 proc. łącznej liczby udzielonych pożyczek w pierwszym półroczu 2023 r. Ich udział wartościowy wynosił 20 proc.

Jak podaje BIK, najsłabiej wypadły pożyczki na wysokie kwoty, tj. powyżej 5 tys. zł. W ujęciu liczbowym firmy pożyczkowe udzieliły ich więcej o 15 proc., na wartość wyższą o 12,5 proc. Pożyczki te stanowiły 5,8 proc. liczby oraz 34,4 proc. wartości pożyczek udzielonych w pierwszym półroczu 2023 r.

Średnia wartość nowo udzielonej w czerwcu 2023 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 1 431 zł i była o 38,3 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w czerwcu 2022 r. – podaje BIK.

Dlaczego Polacy się zadłużają?

Zdaniem dr hab. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Grupy BIK rynek pożyczek pozabankowych niewątpliwie odnotowuje wzrosty z dwóch powodów: regulacyjnego i rynkowego.

– Czerwcowa sprzedaż firm pożyczkowych zwyżkuje w dużym stopniu w następstwie wejścia w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, w wyniku której z dniem 18 maja br. zaraportowały transakcje firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK. Równocześnie, firmy dotychczas współpracujące z BIK, przekazały transakcje wcześniej nieraportowane – wyjaśnia.

– Druga przyczyna popytu na pożyczki wynika z potrzeby szybkiego finansowania bieżących potrzeb w czasach wciąż wysokiej inflacji i drożyzny – dodaje.

W pierwszym półroczu 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły 2,326 mln pożyczek, co oznacza wzrost o 32 proc. w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2022 r., na łączną kwotę 5,309 mld zł (+20,9 proc).

Wyższa kwota wolna. Tyle wynoszą nowe limity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na jakie kwoty zadłużają się najczęściej Polacy w firmach pożyczkowych? Mamy najnowsze dane - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna