MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na kontach pszczelarzy niemałe pieniądze z ARiMR. W listopadzie drugi termin naborów. Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
I termin interwencji pszczelarskich zakończył się wiosną. Wiemy, kiedy będzie planowany II termin.
I termin interwencji pszczelarskich zakończył się wiosną. Wiemy, kiedy będzie planowany II termin. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Kilka miesięcy temu pszczelarze mieli okazję złożyć wnioski o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Wszyscy, którzy spełnili warunki, otrzymali pomoc. Na konta beneficjentów trafiło blisko 41 mln złotych. To jednak nie koniec tegorocznych programów, w listopadzie zostanie uruchomiony drugi nabór dla sektora pszczelarskiego.

Spis treści

To były pierwsze sektorowe nabory prowadzone w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, podsumowuje wiosenne interwencje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jakie nabory skierowane są do pszczelarzy?

Nabory prowadzone były wyłącznie drogą elektroniczną, złożono ponad 3 tys. wniosków. Rolnicy mieli do wyboru trzy programy, na które chcieli uzyskać pomoc:

  • Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
  • Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
  • Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Nowy sprzęt dla pszczelarzy

Największą popularnością cieszyła się pierwsza interwencja Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych. Po rozpatrzeniu wniosków o płatność, Agencja wypłaciła ponad 19 mln złotych. Otrzymane środki w większości można było wydać na zakup nowego sprzętu. Co istotne, dofinansowanie nie mogło przekroczyć 15 tys. złotych. Refundacja wynosiła do 60 proc. kosztów netto, a maksymalna wysokość pomocy to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli.

Środki na walkę z warrozą

W naborze Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi mogły wziąć udział jedynie organizacje pszczelarskie. Tu wypłacono ponad 15 mln złotych. Beneficjenci w założeniu mieli przeznaczyć pieniądze na zakup warrozobójczych produktów leczniczych – zarówno weterynaryjnych, jak i zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Refundacja wynosiła do 90 proc. kosztów netto zakupu lekarstw.

Czym jest wartość użytkowa pszczół?

Ostatni nabór opiewał na najmniejszą kwotę wypłat. W ramach Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół na konta organizacji trafiło ponad 6,5 mln złotych.

Wsparcie to dotyczyło zakupu: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, czytamy w komunikacie.

W tej interwencji maksymalna kwota pomocy to 10 tys. zł, a refundacji podlegało do 70 proc. kosztów netto.

W tym roku jeszcze jeden nabór. Oto termin

Według harmonogramu w tym roku wspomniane nabory będą miały swój drugi termin. Składanie wniosków rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 15 grudnia 2023 r. W tym samym czasie mają być też prowadzone cztery inne interwencje sektorowe:

  • Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej,
  • Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej,
  • Wsparcie naukowo-badawcze,
  • Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na kontach pszczelarzy niemałe pieniądze z ARiMR. W listopadzie drugi termin naborów. Jakie warunki trzeba spełnić? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna