MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polityka. Podczas śniadania prasowego marszałek zapowiedział, co zrobi, jeśli w wyborach PiS zdobędzie większość w sejmiku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podczas śniadania prasowego marszałek Artur Kosicki, mówił co wraz z obecnym zarządem województwa zrobi jeśli PiS wygra wybory do podlaskiego sejmiku
Podczas śniadania prasowego marszałek Artur Kosicki, mówił co wraz z obecnym zarządem województwa zrobi jeśli PiS wygra wybory do podlaskiego sejmiku Andrzej Matys
W poniedziałek (11.03) rano marszałek województwa podlaskiego spotkał się z mediami na śniadaniu prasowym. Przedstawił dziennikarzom program „Ambitne Podlaskie 2024-2029”, czyli plan działań przyszłego zarządu w nowej kadencji samorządu województwa podlaskiego.

Pytany czy ta prezentacja nie zbiega się przypadkiem z kampanią wyborczą do podlaskiego sejmiku, Artur Kosicki (kandyduje do sejmiku, jako jedynka na liście PiS) odparł, że nie ma mowy o przypadku, gdyż jest to program wyborczy całego zarządu województwa, który ubiega się o mandaty w sejmiku nowej kadencji.

Zapytaliśmy też, co stanie się z programem, jeśli to rywale polityczni zdobędą większość w sejmiku i wybiorą nowy zarząd. Zostanie im przekazany do realizacji?
- Jeśli ktoś będzie chciał nasze pomysły na rozwój regionu realizować to oczywiście, proszę bardzo, ale będziemy pilnowali jego realizacji i form w jakich będzie to prowadzone. Na pewno nigdy nie będę totalną opozycją – zapewnił marszałek Kosickii dodając, że dla dobra województwa, z rywalami politycznymi może mieć wspólne cele do realizacji.

Plan zarządu na przyszłą kadencję dotyczy siedmiu obszarów, w ramach których Podlaskie ma być: zdrowe, bezpieczne, połączone, dumne, innowacyjne, zielone i dostępne.

- Takie jest „Ambitne Podlaskie”, bowiem z jednej strony są projekty, które maja rozwiązać bieżące problemy jak choćby infrastruktura drogowa czy kolejowa w naszym województwie, a z drugiej są w tym programie projekty wyjątkowe. Nie tylko na skalę naszego województwa, ale myślę, że i na skalę świata, bo tak oceniam projekt Xsylopolis. To jest program skierowany do wszystkich sfer, począwszy od osób wykluczonych z niepełnosprawnościami, po szkoły, organizacje społeczne czy przedsiębiorców. W mojej ocenie jest to program dla każdego – podkreśli Artur Kosicki i dodał, że zarząd chce kontynuować zadania, która rozpoczął w ciągu ostatnich pięciu lat.

I tak, w obszarze zdrowe, najważniejsza jest realizacja projektu Breast Cancer Unit przy Białostockim Centrum Onkologii, na co już uzyskano 230 mln zł wsparcie). Inne zadania to m.in. modernizacja poradni specjalistycznych przy szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, rozwój banku mleka oraz odbudowa psychiatrii dziecięcej w Choroszczy i rozbudowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.

Marszałek chce też kontynuacji wsparcia klubów sportowych i wyróżniających się zawodników, deklaruje pomoc w budowie hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku oraz wdrożenie programu dostosowania mieszkań osób z niepełnosprawnościami oraz program wsparcia ogólnorozwojowego przez sport.

W nowej kadencji zarząd planuje uruchomić Podlaską Dolinę Wodorową (w gm. Sokoły), która będzie wytwarzała czystą i tanią energię oraz wspierać mieszkańców w inwestycjach OZE. Zapowiada także pomoc dla producentów rolnych, promocje produktów lokalnych i kontynuacją programu Kreatywna Wieś. Obecne władze chcą też dalszego uszczelnienie granic. Jak mówił marszałek, ważne jest, aby rząd kontynuował rozwijanie jednostek wojskowych, a w programie jest tez mowa o dalszym doposażaniu służb mundurowych i wsparciu gmin przygranicznych.

Czytaj również:

Podczas konferencji padła także zapowiedź współpracy z rządem i samorządem Białegostoku w sprawie budowy lotniska pasażerskiego i wsparciu budowy m.in. trasy kolejowej Rail Carpatia, S8 z Białegostoku do Suwałk czy S19 Siemiatycze-Białystok. By poprawić komfort podróżnych i ochronę środowiska planowany jest zakup zeroemisyjnych autobusów dla PKS Nova.

Jeśli chodzi o kulturę, marszałek zapowiedział kontynuację remontu białostockiego Dramatu i siedziby Podlaskiego Instytutu Kultury - Spodków. W nowej kadencji w planach zarządu jest też m.in. budowa Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis, Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach i Regionalnego Centrum Kultury i Nauki dla Społeczeństwa. Natomiast przykładem inwestycji w innowacyjność Podlaskiego ma być m.in. Dolina Rolnicza 4.0, Park Przemysłowy 4.0 i Podlaskie Centrum Nowych Technologii INFOPLEX.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polityka. Podczas śniadania prasowego marszałek zapowiedział, co zrobi, jeśli w wyborach PiS zdobędzie większość w sejmiku - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna