Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie bez mandatów za nieprzestrzeganie ograniczeń w przemieszczaniu się i zakazie zgromadzeń podczas epidemii koronawirusa

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Strażnicy miejscy ofoliowują place zabaw, siłownie zewnętrzne, skateparki i miejsca w popularnych w Białymstoku parkach. Wszystko po to, by mieszkańcy nie mieli pretekstu gromadzić się w tych lokalizacjach.
Strażnicy miejscy ofoliowują place zabaw, siłownie zewnętrzne, skateparki i miejsca w popularnych w Białymstoku parkach. Wszystko po to, by mieszkańcy nie mieli pretekstu gromadzić się w tych lokalizacjach. Wschodzący Białystok
- Skupiamy się na edukowaniu, pouczaniu, informowaniu - mówi nadkom. Tomasz Krupa z podlaskiej policji. Rząd zaostrzył rygory w związku z epidemią koronawirusa

Dodaje, że kary zarezerwowane są dla rażących przypadków. A takich nie było. Tyle, że prawnicy mają wątpliwości, czy wobec obostrzeń wprowadzonych drogą rozporządzenia a nie ustawy, policja w ogóle może wystawiać mandaty (sprawę rozwiązałoby ogłoszeni stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego). Narzędzia do dyscyplinowania obywateli na pewno nie ma straż miejska - w kontekście zakazu zgromadzeń i przemieszczania się (z wyjątkami).

Czytaj też: Koronawirus. Rząd wprowadza większe restrykcje. Zaostrzone będą warunki wychodzenia z domów. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia

- Naszym narzędziem jest apel. Dlatego prowadzimy zintensyfikowane działania informacyjne, ogłaszamy komunikaty głosowe, aby tak dotrzeć do białostoczan, zachęcić do pozostania w domach - mówi st. sierż. Emilia Zajkowska ze Straży Miejskiej w Białymstoku. Dodaje, że patrole incydentalnie napotykają w tym mieście na skupiska osób Te na widok radiowozu rozchodzą się. Czasem wystarczy krótka rozmowa ze strażnikiem. Młodzież jest legitymowana, a funkcjonariusze przekażą stosowne informacje dyrektorom szkół.

Straż miejska m.in z grupą ratowniczą Medival kontroluje też miejsca, które mogą sprzyjać takim zgromadzeniom. Pod lupą są obiekty rekreacyjne, takie jak place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska.

- Do chwili obecnej przeprowadzono 316 kontroli takich miejsc - informuje st. sierż. Zajkowska. - W kilkunasty przypadkach zabezpieczono urządzenia użyteczności publicznej, czyli urządzenia do ćwiczeń czarną folią typu stretch.

Zobacz także: Podlaskie. Kolejne przypadki zakażeniem koronawirusa w województwie. Dwa w powiecie łomżyńskim i dwa w Białymstoku

To działania, które likwidują niejako sens odwiedzania takich lokalizacji. Strażnicy ofoliowali także Park Planty, Park Konstytucji III Maja, Plac św. Teologa przy ul Herberta, plac zabaw i siłownię przy ul. Fredry, Węglowej, sokólskiej, Pod Krzywą. Od pewnego czasu i tak świecą pustkami.

- Zauważamy nadzwyczajne zdyscyplinowanie wśród obywateli - podsumowuje nadkom. Tomasz Krupa. O tym nie można powiedzieć w kontekście przestrzegania obowiązkowej kwarantanny domowej. Podlascy policjanci odnotowali w sumie 36 przypadków złamania kwarantanny. - W każdym z nich wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające.

Chodzi o ewentualne sprowadzenie niebezpieczeństwa szerzenia się choroby zakaźnej, które stanowi przestępstwo zagrożone do 8 lat więzienia.

Niezależnie od tego, informacje o złamaniu kwarantanny policja przekazuje służbom sanitarnym, które mogą (wg zmienionych przepisów) nałożyć karę administracyjną w wysokości 30 tys. zł.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna