Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenach ogródków mogą powstać budynki. Działkowcy zapowiadają, że tak łatwo nie zrezygnują z oaz odpoczynku

ab
Można posiedzieć w ciszy - zachwala korzyści z działki  Zdzisław Zaremba, którego spotkaliśmy w ogródku przy ul. Mickiewicza
Można posiedzieć w ciszy - zachwala korzyści z działki Zdzisław Zaremba, którego spotkaliśmy w ogródku przy ul. Mickiewicza W. Wojtkielewicz
Budynki i szkoły w miejscu ogródków działkowych - taką wizję miasta mają urzędnicy.

Białostoczanie mogą zapoznawać się z projektem studium zagospodarowania przestrzennego. To najważniejszy dokument urbanistyczny miasta, z którym mają być zgodne wszystkie plany miejscowe. Przewiduje on, że ok. 40 proc. terenów dzisiejszych ogródków działkowych przy ul. Mickiewicza (na odcinku od skrzyżowania z Wiewiórczą w stronę sądu rejonowego przy ul. Mickiewicza 103) zarezerwowane jest na tzw. teren usług publicznych.

- Mogłaby tu powstać m.in.: szkoła, szpital, urząd itd. Teren ten jest przydatny pod zabudowę. Jako zieleń urządzoną pozostawiamy tylko obszary o walorach przyrodniczych - głównie podmokłe - mówi Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.

Ogródki przy Mickiewicza to nie ostatni teren, który ma zmienić swoje przeznaczenie. Tereny usług publicznych przewidziane są też na części ogródków w okolicach ul. Sitarskiej i Świętokrzyskiej. Całość dzisiejszych ogrodów w rejonie ul. Piasta i Sybiraków rezerwuje się pod budownictwo komunalne. Podobnie jak część ogródków przy ul. 42. Pułku Piechoty. - Istotne jest to, że będzie to realizowane sukcesywnie i w miarę potrzeb. Przyjęcie studium nie oznacza likwidacji ogródków - podkreśla Piotr Firsowicz.

Przepisy mówią, że aby przejąć ogródki gmina musi wypłacić działkowiczom odszkodowania lub zaproponować im lokalizację zamienną. - Wiadomo jednak, że nie dostaniemy nowego miejsca tak blisko centrum miasta, jak tutaj. Na nowych działkach trzeba byłoby znów się urządzać, stawiać domki itd.- mówi Paweł Owsiejuk, którego spotkaliśmy na działce przy ul. Mickiewicza.

Andrzej Bojko, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców zapowiada interweniowanie w obronie ogródków. - Najpierw musimy dokładnie zapoznać się ze studium. Na pewno zgłosimy swoje uwagi.

Z projektem studium można zapoznać się do 26 czerwca w departamencie urbanistyki magistratu przy ul. Białówny 11. Studium jest też dostępne na www.bialystok.pl w zakładce: zagospodarowanie przestrzenne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna