MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej poszukiwane zawody w województwie podlaskim. Tych pracowników brakuje na Podlasiu

opr. ska
zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Szukasz pracy, albo chcesz się przebranżowić? Warto wiedzieć, w jakich zawodach są poszukiwani pracownicy w województwie podlaskim w 2024 roku. Zobacz, w jakich zawodach jest praca, kogo brakuje na rynku, którzy specjaliści najszybciej znajdą pracę w województwie podlaskim. A w jakich zawodach jest stabilnie? Zobacz w naszej galerii listę zawodów deficytowych 2024 w Podlaskiem.

Zawody deficytowe 2024 w województwie podlaskim. W jakich zawodach jest praca? Gdzie brakuje rąk do pracy w Podlaskiem?

Jak wygląda rynek pracy w województwie podlaskim w 2024 roku? Na podstawie raportu "Barometr zawodów 2024" przedstawiamy zestawienie zawodów deficytowych w Podlaskiem. To takie, w których brakuje rąk do pracy, a pracownicy i specjaliści w tych branżach są poszukiwani. Jest też lista zawodów i branż, gdzie sytuacja jest stabilna, a także zawody, gdzie jest nadwyżka specjalistów w Podlaskiem.

Zawody i branże są podzielone na 3 kategorie:

  • 1. zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców jest duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka,
  • 2. zawody zrównoważone, w których liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),
  • 3. zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie i/lub nadmierną liczbę kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

Według ekspertów tworzących badania „Barometr zawodów” braki kadrowe w skali całego kraju w 2024 roku są w 29 zawodach. Podobnie jak w poprzednim roku, poszukiwani są chętni do pracy w branżach:

  • budowlanej,
  • medyczno-opiekuńczej,
  • edukacyjnej,
  • produkcyjno-przetwórczej,
  • czy TSL (transport-spedycja-logistyka)

W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy w Podlaskiem w 2024 roku

Sprawdźcie, w jakich zawodach w Podlaskiem pracodawcy mają trudności z obsadzeniem stanowisk pracy, a poszukujący pracy mogą wybierać spośród dostępnych propozycji.

Dlaczego niektóre zawody są deficytowe?
Jak podaje "Barometr zawodów" trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników wynikają z wielu, często współistniejących problemów. Zgodnie z wynikami Barometru, w 2024 roku główną przyczyną deficytu jest brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy, będący konsekwencją rozwoju branży, zmian demograficznych czy braku kształcenia w zawodzie (ze względu na brak oferty w szkołach lub brak chętnych do nauki). W drugiej kolejności deficyty wynikają z nieodpowiednich kwalifikacji kandydatów, które uniemożliwiają podjęcie pracy w zawodzie. A najrzadziej za luki kadrowe odpowiada niechęć kandydatów do podejmowania zatrudnienia ze względu na niskie wynagrodzenia czy trudne warunki pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna