Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej bez sierści

Wojciech Nowicki
Zwierzę to nie zabawka - ma uczucia, przywiązuje się do opiekunów - nie możemy z niego zrezygnować, oddać, porzucić kiedy nam się "znudzi"
Zwierzę to nie zabawka - ma uczucia, przywiązuje się do opiekunów - nie możemy z niego zrezygnować, oddać, porzucić kiedy nam się "znudzi"
Żółwie nie brudzą, nie hałasują - co dla rodziców ma ogromne znaczenie.

Zwierzaki i sierść

Zwierzaki i sierść

Jeśli zdecydujemy się, aby zwierzę zamieszkało z domownikami, warto codziennie odkurzać pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta oraz alergik odkurzaczami wyposażonymi w filtry HEPA. Należy zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się alergizująca sierść. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce
Nie pozwalajmy zwierzęciu wchodzić do sypialni alergika. Powinno ono spać w jednym miejscu, na specjalnie przygotowanym posłaniu - najlepiej w przedpokoju. Jeśli jednak pozwolimy zwierzętom wylegiwać się na pościeli, kanapy lub fotele, należy prać je co najmniej raz w tygodniu w odpowiedniej temperaturze.
Po zakończeniu zabaw z pupilem dziecko alergiczne powinno umyć rączki oraz buzię. Alergeny mogą osadzać się także na dziecięcych ubraniach, dlatego warto prać je systematycznie w hipoalergicznym proszku, który jest bezpieczny dla małych alergików.

Warto przemyśleć także zakup jaszczurek, których hodowla stała się niezwykle modna w ostatnich latach, np. legwanów lub kameleonów.

Starszym dzieciom można także zaproponować hodowlę patyczaków. Obserwacja metod kamuflażu tych owadów zainteresuje każdego przedszkolaka - maluch będzie zachwycony widząc, jak owad upodabnia się do otaczających go roślin.

Zwierzaki za szkłem

Zaletą zwierząt trzymanych w terrariach jest to, że ich ciała nie wydzielają wyczuwalnej dla człowieka woni. Wydalają poza tym znacznie mniej odchodów niż ssaki czy ptaki.

Pomysłowo urządzone terrarium - zawierające elementy skalne, rośliny oraz drewniane kłody - stanowi prawdziwą ozdobę pokoju oraz pozwala dziecku obserwować zachowania zwierząt. O miejsce, w którym hodujemy gady oraz owady, należy odpowiednio dbać, aby nie dopuścić do rozwoju alergizujących grzybów.
Kolejną propozycją zwierzątek dla alergika mogą być rybki akwariowe, które także nie uczulają. Ale trudno byłoby maluchowi nawiązać z nimi bliższy kontakt; nie da się ich przytulić ani pogłaskać. Poza tym sproszkowany pokarm dla rybek może spowodować alergię wziewną.
- Jeśli jednak nasz maluch pragnie zaopiekować się "futrzakiem" warto wówczas przed zakupem psa lub kota dodatkowo przeanalizować tę prośbę - mówi Katarzyna Wolszczak-Piotrowska z Hodowli Kotów Burmańskich Dharma. - Wiele zależy od tego, w jakim stopniu dana osoba jest uczulona na sierść. Jeśli jest podejrzenie o uczulenie, przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka należy wykonać testy alergiczne.

Alergie i futrzaki

W niektórych przypadkach warto poddać się odczulaniu. Gdy maluch chce mieć jednak w domu kota, najlepiej zdecydować się na rasę uznawaną za mało alergiczną.
- Przykładem takiej rasy są Burmy, prawie całkowicie pozbawione podszerstka, czyli krótkiej, gęstej i miękkiej warstwy futra pod okrywą włosową - wyjaśnia pani Katarzyna. - To właśnie podszerstek jest uznawany za najbardziej alergiczną część kociego włosa. Burmy mają krótką i przylegającą do skóry sierść, a ponadto prawie nie linieją - więc to również czynniki "antyalergiczne". Rasą najbardziej przyjazną dla uczuleniowców są Sfinksy, które prawie w ogóle nie mają sierści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna