MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze sąsiedztwo dla brokułów w ogrodzie. Posadź te rośliny obok brokułów, a będą sobie wzajemnie pomagać we wzroście

Justyna Madan
Brokuł lubi sąsiedztwo wielu roślin. Posadzone obok siebie, pomogą sobie wzajemnie we wzroście.
Brokuł lubi sąsiedztwo wielu roślin. Posadzone obok siebie, pomogą sobie wzajemnie we wzroście. Unsplash.com
Brokuły są pyszne, można jeść zarówno różyczki, jak i łodygi, więc nic się nie zmarnuje. Żeby mieć jeszcze lepszy zbiór tego warzywa, dobrze jest posadzić obok inne rośliny. Niektóre z nich odstraszą szkodniki, inne użyźnią glebę, a nawet zmienią smak w towarzystwie brokułu. Sama uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana, a jeśli chcemy zjeść je jesienią, wystarczy zasadzić je w czerwcu. Co przy okazji powinno znaleźć się w pobliżu?

Spis treści

Brokuły pochłaniają znaczną ilość wapnia z otaczającej je gleby, dlatego trzeba o tym pamiętać już przed sadzeniem. Jeśli brokuł nie otrzyma wystarczającej ilości wapnia, nie spodziewajmy się wielkich i bogato rozwiniętych zbiorów. Warto więc stosować nawozy wapniowe.

Zobacz: To jest najlepsze sąsiedztwo dla brokułów

Kiedy i jak sadzić brokuły?

Brokuły najlepiej rosną w zwartej, żyznej, przepuszczalnej glebie, w miejscu słonecznym lub lekkim cieniu. Sadzimy je z rozsady, które dostaniemy na miejskim targu, czy sklepie ogrodniczym. Aby mieć świeże warzywa jesienią, sadzimy je w czerwcu. Jeśli mamy bardzo kwaśną glebę, dobrze jest zimą przed zasiewem wzbogacić glebę w wapno, które podniesie pH i zapobiegnie chorobom. Brokuły preferują pH od 6 do 7.

Dokładnie odchwaszczamy ziemię i zasilamy ją dobrze przegniłym obornikiem lub kompostem. Najlepiej zrobić to nawet kilka miesięcy wcześniej, jeśli jednak robimy to tuż przed sadzeniem, trzeba ziemię dobrze ubić i wygładzić.

Możemy siać brokuły w małych partiach w kilkutygodniowych odstępach, dzięki czemu wydłużymy czas zbiorów. Zrób płytkie dziurki w ziemi (ok. 2 cm) i podlej. Wysiewaj po 3 nasiona co 60-80 cm, a kiedy zaczną wzrastać, przerzedź je do jednej, najsilniejszej sadzonki. Pamiętaj, aby obficie i regularnie podlewać warzywa, a kiedy wzrosną, rób to tylko, kiedy mają sucho, nie codziennie. Ważne jest też regularne odchwaszczanie i kontrolowanie, czy sadzonkami nie zajadają się ślimaki. Można brokuły przykryć siatką o drobnych oczkach.

Brokuły będą gotowe do zbioru, kiedy główki są dobrze uformowane, ale wciąż mocno zawiązują pąki. Usuwamy cały pęd, odcinając u podstawy, wraz z około 10 cm łodygą i małymi liśćmi, które również można zjeść.

Te rośliny warto sadzić obok brokułów

W sąsiedztwie brokułu najlepiej jest posadzić kilka różnych roślin, ponieważ każda z nich może pomóc w inny sposób, ale tez uzyskać pomoc od brokułu. Niektóre przyciągną zapylacze, inne odstraszą szkodniki, a jeszcze inne wzbogacą glebę w składniki odżywcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna