Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napisali aż 500 apeli. XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International

Magdalena Hirsztritt [email protected]
List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Maraton Pisania Listów odbędzie się w ten weekend w ponad 400 miejscach w całej Polsce. Do akcji Amnesty International włączyli się uczniowie I LO w Ełku. Codziennie, od poniedziałku do piątku, na lekcję wychowawczą w świetlicy przychodziła jedna klasa.

I LO w Ełku współpracuje z Amnesty International, a Maraton Pisania Listów jest finałem rocznego projektu, który dotyczył praw człowieka i ich łamania.
Organizatorzy akcji podjęli się w tym roku obrony kilkudziesięciu osób, jest wśród nich 13 działaczy opozycji z Bahrajnu, skazanych w niesprawiedliwym procesie za własne poglądy, białoruski aktywista walczący o prawa osób nieheteroseksualnych, etiopski dziennikarz, który odsiaduje wyrok 18 lat pozbawienia wolności za krytykowanie rządu i wspieranie wolności wypowiedzi, czy społecznoś 80 Romów rumuńskich, mieszkających na terenie nieformalnego obozowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, którym grozi przymusowe wysiedlenie.

Kilka listów do prokuratora generalnego Meksyku napisała w czwartek Natalia Malinowska, uczennica klasy II D1 w I LO.
"Piszę do Pana, aby wyrazić zaniepokojenie losem Miriam Isaura Lopez Vargas. Za sprawą Amnesty International dowiedziałam się, że w lutym 2011 roku Miriam została porwana przez dwóch mężczyzn i przewieziona do koszar w Tijuanie. Przez kilka dni żołnierze torturowali i gwałcili ją, aż podpisała dokument, w którym fałszywie przyznała się do przestępstw narkotykowych. Następnie została przewieziona do więzienia, z którego po siedmiu miesiącach został wypuszczona. Pomimo zidentyfikowania sprawców i ich współpracowników żaden z nich nie został pociągnięty do odpowiedzialności za stosowane tortury, w tym za przemoc seksualną" - to fragment apelu, jaki pisała licealistka.

- Dzięki maratonowi i akcji Amnesty International poznałam konkretne historie ludzi z całego świata, których prawa zostały złamane. To świetna akcja, bo możemy im pomóc. A tak naprawdę nie robimy nic wielkiego, tylko piszemy listy. To niewielki wysiłek, a może przynieść skutek i pomoc - mówi Natalia.
Do akcji Amnesty International przystąpili też uczniowie i mieszkańcy w trzynastu miejscach w siedmiu miastach na Warmii i Mazurach - oprócz Ełku to Węgorzewo, Giżycko, Nowe Miasto Lubawskie, Braniewo, Olsztyn i Morąg.

Koordynatorkami maratonu w I LO w Ełku były nauczycielki Iwona Malinowska i Ewa Kosiorek. W działania włączył się aktywnie Szkolny Klub Wolontariusza.

Maraton

Idea Maratonu Pisania Listów narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 roku. Z czasem maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisaliśmy 182 197 listów, które pomogły wielu osobom.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna