Narwiański Park Narodowy, czyli kraina polskiej Amazonki. Gdzie jest i co warto w nim zobaczyć? Najważniejsze informacje, atrakcje i bilety

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów.
Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Bartosz Waclawski / Polska Press
Udostępnij:
Narwiański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Słynie z niesamowitych krajobrazów - przede wszystkim łąk, pastwisk i krajobrazów wodnych. To prawdziwe królestwo przyrody, po którym można poruszać się głównie kajakiem! Jeżeli nigdy nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca, podpowiadamy, jak zorganizować wycieczkę. W artykule przedstawiamy garść najważniejszych informacji dotyczących parku, biletów wstępu i noclegów w okolicy, a także opowiadamy o najciekawszych atrakcjach i historii NPN.

Spis treści

Narwiański Park Narodowy kojarzy nam się przede wszystkim z dzikością natury. Jego podmokłe tereny porasta charakterystyczna roślinność, wśród której toczy się życie wielu gatunków zwierząt. Rzeka Narew, która jest swoistym centrum parku i nazywana bywa przez niektórych „polską Amazonką". Dlaczego? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, musicie udać się z nami w podróż po jednym z najpiękniejszych parków narodowych w kraju.

Gdzie znajduje się Narwiański Park Narodowy?

Narwiański Park Narodowy usytuowany jest w woj. podlaskim, na obszarze Niziny Północnopodlaskiej w Dolinie Górnej Narwi, pomiędzy miejscowościami Rzędziany i Suraż. Teren parku przecinają granice dwóch powiatów i siedmiu gmin. Z Białegostoku można dojechać do parku w ok. 30-40 minut, kursuje tam również pociąg PKP - wystarczy wysiąść w miejscowości Łapy.

Powierzchnia parku wynosi ok. 73,5 kilometra kwadratowego, z czego ponad połowę stanowi nieużytki, a pozostały teren zajmowany jest przez łąki, pastwiska i wody. Aż 98 procent obszaru parku jest silnie uwilgotnione lub często podtapiane z powodu położenia praktycznie w samej dolinie rzeki.

Historia Narwiańskiego Parku Narodowego

Narwiański PN utworzono 1 lipca 1996 roku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów.

Ciekawostka: park położony jest w większej części na terenach prywatnych - składa się z ok. 12 tys. działek, z których tylko 38 procent stanowi własność Skarbu Państwa.

W 2002 roku NPN wpisano na listę konwencji ramsarskiej (układ międzynarodowy dotyczący ochrony przyrody), a dwa lata później włączono go do sieci obszarów objętych ochroną na terenie Unii Europejskiej - Natura 2000.

Zwierzęta zamieszkujące NPN

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / J.M.Garg / CC BY-SA 3.0

Logo Narwiańskiego Parku Narodowego przedstawia błotniaka stawowego, czyli drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Ten teren to rzeczywiście ptasi raj - w parku występuje ponad 213 gatunków ptaków (wśród nich bielik zwyczajny czy bojownik batalion).

To wyjątkowe miejsce stanowi także schronienie dla przedstawicieli różnych gatunków ssaków (m.in. gronostajów, bobrów, piżmaków, jeży, jeleni, saren czy rzęsorków), płazów (traszek, żab, ropuch), gadów (jaszczurek oraz węży) i ryb (szczupaków, okoni, boleni, miętusów i wielu innych). Obszar Narwiańskiego Parku Narodowego zamieszkują także owady i bezkręgowce, m.in. chronione motyle z gatunków strzępotek edypus, czerwończyk nieparek, modraszek alkon czy strzępotek soplaczek. Dwa pierwsze gatunki są jednymi z najbardziej zagrożonych w całej Europie.

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Marton Berntsen / CC BY-SA 4.0

Roślinność parku

Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów.
Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Bartosz Waclawski / Polska Press

Roślinność, którą można dziś obserwować na terenie parku, została w dużej mierze ukształtowana przez człowieka - przyczyniły się do tego stulecia osadnictwa i użytkowania tutejszych gruntów. Najczęściej spotykana na terenie parku jest roślinność bagienna, a największą jego powierzchnię zajmują zbiorowiska torfowisk. Część obszarów porastają łąki, a mineralne wzniesienia obfitują w traworośla. W Narwiańskim PN natknąć się można na olsy, nazywane inaczej bagiennymi lasami olszowymi - to lasy porastające bagienne siedliska, w których okresowo woda osiąga dość wysoki poziom. Spotkamy tam także zarośla wierzbowe i ponad 500 roślin naczyniowych, z których kilkanaście objętych jest ścisłą ochroną (m.in. kosaciec syberyjski czy goryczka wąskolistna).

Atrakcje - co zobaczyć w Narwiańskim Parku Narodowym?

Unikalna przyroda Narwiańskiego PN sprawia, że odwiedza go bardzo wielu turystów. Na całym obszarze parku zabronione jest poruszanie się łodziami z silnikami spalinowymi. Żeby dokładnie zwiedzić park, zaleca się korzystanie z kajaków, które można wypożyczyć na miejscu. Cena wypożyczenia dwuosobowego kajaka to 10 zł za godzinę lub 35 zł za dzień.

Wieże widokowe
By móc objąć wzrokiem niesamowite krajobrazy, które zapewnia Narwiański Park Narodowy, warto udać się na jedną z wież widokowych, rozlokowanych w wielu punktach. Takie obiekty znajdziecie m.in. w Surażu, Łapach, Uhowie, Wólce Waniewskiej, Kurowie, Pańkach czy Kruszewie. W ostatniej lokalizacji znajduje się najwyższy punkt widokowy po wschodniej stronie Narwi, z którego rozciąga się widok na ogromne rozlewisko. Latem, kiedy życie parku jest w pełnym rozkwicie, rzeka Narew porównywana jest do Amazonki, ponieważ wszystko wokół niej zamienia się w gęstą, podmokłą „dżunglę”.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

miejsce #1

adidas

Adidas Terrex Ax2r K

269,99 zł183,99 zł-32%
miejsce #2

Salomon

Salomon Fury 3 394671 Czarny

389,00 zł291,90 zł-25%
miejsce #3

Helikon-Tex

Helikon Polar Classic Army Olive Green Czarna

199,00 zł189,00 zł
miejsce #4

Hi-Tec

Hi Tec Rango 54376 Blk Red

149,00 zł148,99 zł
miejsce #7

Outdoor

Outdoor Damskie Spodnie Turystyczne

129,00 zł
miejsce #9

Viking

Viking Trekkingowe Alaska Lady

149,90 zł
Materiały promocyjne partnera

Pola biwakowe
Na terenie parku znajdują się trzy miejsca biwakowe, które pomogą Wam jeszcze bardziej zjednoczyć się z narwiańską przyrodą. Rozbijając namiot, podróżnicy mogą liczyć na altanki z dostępem do prądu, łazienkę z prysznicem czy miejsca na rozpalenie ogniska. Takie punkty usytuowane są w lokalizacjach:

 • obok siedziby parku w Kurowie,
 • Topilec wyspa oraz
 • Kolonia Topilec.

Tym, którzy potrzebują odpoczynku od miejskiego zgiełku, szczególnie polecamy skorzystanie z takiej formy noclegu - w Narwiańskim Parku Narodowym próżno szukać ruchliwych ulic, dużych skupisk ludzi czy miejskich świateł.

Szlaki wodne i rowerowe
Dla amatorów spędzania czasu na wodzie w Narwiańskim Parku Narodowym przygotowano trasy kajakowe o różnym stopniu zaawansowania:

 • mała pętla (40-45 minut),
 • średnia pętla (ok. 1,5 godziny) oraz
 • duża pętla (ok. 3 godziny).

Najwytrwalsi mogą być zainteresowani przepłynięciem „Narwiańskiego Labiryntu” - szlaku, którego długość to ok. 45 kilometrów. Przepłynięcie go zajmuje na ogół ok. 2-3 dni i prowadzi przez tereny miejscowości Suraż, Uhowo, Bokiny, Topilec, Kolonia Topilec, Waniewo, Kurowo, Radule oraz Kolonia Rzędziany.

Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów.
Ścieżka edukacyjna łącząca Waniewo i Śliwno, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Bartosz Waclawski / Polska Press

Trasy rowerowe biegnące przez Narwiański Park Narodowy obejmują zazwyczaj jego obrzeża oraz otulinę. Rowerzyści mogą przejechać jednośladem aż 4 szlaki o bardzo zróżnicowanej długości: 8 km, 20 km, 90 km oraz 200 km. Najdłuższy wyznaczony odcinek łączy dwa parki narodowe: Narwiański oraz Białowieski.

Bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego

Bilety do Narwiańskiego PN można kupić przez internet, w siedzibie parku w Kurowie (od maja do końca września) oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka w Kurowie (regularnie od poniedziałku do piątku, w okresie od połowy kwietnia do końca września także w dni wolne). W sezonie turystycznym niektóre pobliskie sklepy i wypożyczalnie kajaków również prowadzą sprzedaż biletów do NPN - wyróżnić należy tu przede wszystkim sklep w Śliwnie i Waniewie.

Podstawowa opłata naliczana za wejście na teren parku to:

 • bilet jednodniowy normalny - 6 zł
 • bilet jednodniowy ulgowy - 3 zł
 • bilet trzydniowy normalny - 14 zł
 • bilet trzydniowy ulgowy - 7 zł

Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku chęci zwiedzenia Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka czy chęcią skorzystania z usługi przewodnika. Dokładny cennik dostępny jest na stronie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Noclegi

Na terenie NPN można skorzystać z możliwości wykupienia miejsca biwakowego. Chcąc rozbić namiot obok siedziby parku w Kurowie, trzeba ponieść koszt, którego wysokość uzależniona jest od czasu pobytu.

 • pobyt do 3 dni - 20,00 zł/os. za dobę
 • pobyt do 3 dni opłata ulgowa - 10,00 zł/os. za dobę
 • pobyt powyżej 3 dni - 15,00 zł/os. za dobę
 • pobyt powyżej 3 dni opłata ulgowa - 7,50 zł/os. za dobę
 • posiadacze Karty Dużej Rodziny - 30,00 zł za dobę
 • posiadacze Karty Dużej Rodziny powyżej 3 dni - 25,00 zł za dobę
 • wjazd na pole kamperem/przyczepą - 20,00 zł za dobę

Turyści, którzy nie są do końca przekonani do spędzania nocy na łonie natury, mogą wynająć pokój z łazienką i aneksem kuchennym w samym sercu parku, przy wieży widokowej w Kruszewie. Cena za dobę różni się w zależności od usytuowania pokoju oraz tego, czy łazienka może być współdzielona z innymi gośćmi. Więcej informacji na stronie wieży w Kruszewie.

Pojemne i wygodne plecaki dosknałe na każdą wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur

Wideo

Materiał oryginalny: Narwiański Park Narodowy, czyli kraina polskiej Amazonki. Gdzie jest i co warto w nim zobaczyć? Najważniejsze informacje, atrakcje i bilety - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie