MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naturalne torfowiska to raj dla miłośników ptaków

(www.ptaki.info)
Derkacz licznie występuje na rozległych obszarach łąk.
Derkacz licznie występuje na rozległych obszarach łąk.
Zambrów. Przyrodniczy rarytas.

Na terenie powiatu zambrowskiego szczególnie warte polecenia są dwa torfowiskowe rezerwaty przyrody: Bagno Wizna I i Bagno Wizna II.

Rezerwaty powstały pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, a ich powołanie miało na celu ochronę torfowisk niskich ze stanowiskami rzadkich gatunków flory. Jednak po zmeliorowaniu torfowisk wokół rezerwatów roślinność torfowiskowa zanikła, a rezerwaty zarosły brzozą i olszą.

Mimo iż celu, dla którego zostały one powołane, nie udało się osiągnąć, pozostawiono tę formę ochrony, umożliwiającą obserwacje naukowe. Ewenementem jest tu występowanie Jeziora Maliszewskiego, pochodzącego ze starszego, bo środkowopolskiego zlodowacenia. Wszystkie jeziora na terenie Polski z tego okresu już dawno zarosły i przestały istnieć.

Bagno Wizna to obecnie rozległy kompleks częściowo zmeliorowanych łąk położonych na południe od ujścia Biebrzy do Narwi. Dolina Narwi była tu niegdyś szerokim tarasem bagiennym, a po wykopaniu sieci kanałów w latach 60. i 70. - kompleksem łąk kośnych.

Od północy do Bagna Wizna przylega dolina Biebrzy. Poniżej dolina Narwi zwęża się i przechodzi w odcinek przełomowy pod Łomżą. Cały teren jest bardzo płaski, z kilkoma wydmowymi wyniesieniami i miejscowością Grądy-Woniecko pośrodku łąk.

Tereny te są naturalnym skupiskiem rzadkich i niewystępujących na innych terenach ptaków.

Na rozległych obszarach łąk liczny jest derkacz, którego łatwo usłyszeć i zobaczyć również za dnia. Lęgowe są błotniaki łąkowe, trzmielojady, orliki krzykliwe. W zakrzaczeniach, wzdłuż dróg występują lęgowe jarzębatki. Przy odpowiednim poziomie rozlewisk i wód gruntowych na styku z doliną Narwi (rejon Bronowa) lęgną się rybitwy białoskrzydłe i wodniczki. Można je łatwo obserwować z drogi biegnącej na południowy zachód od wsi Grądy-Woniecko.

Łatwo dostrzec kuliki i krwawodzioby, zwłaszcza w części zachodniej doliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna