Z kosą na sianokosy
Po przerwie związanej z pandemią COVID nad Biebrzę powróciły mistrzostwa w koszeniu bagiennych łąk dla przyrody. W sobotnich zawodach zmierzyło się ponad trzydzieści dwuosobowych drużyn. Zadaniem zawodników było skoszenie łąki tradycyjną kosą.
Zobacz jak przebiegały Biebrzańskie Sianokosy:
Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy" odbyły się po raz osiemnasty. Impreza, której organizatorem jest Biebrzański Park Narodowy, powróciła w tym roku po kilkuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa - powiedziała PAP Beata Głębocka z BPN.
Jak podkreśla Biebrzański Park Narodowy, koszenie łąk nad Biebrzą jest konieczne, bo z zarastanych terenów migrują rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, dla których dolina Biebrzy jest ostoją.
Celem zawodów jest promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody. Taki sposób użytkowania łąk utrzymuje bogactwo przyrodnicze mokradłowych obszarów Europy – ręczne koszenie podmokłych terenów sprzyja występowaniu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. (...) +Biebrzańskie Sianokosy+ mają uświadamiać konieczność koszenia w sposób przyjazny przyrodzie terenów, które bez pomocy człowieka straciłyby swoje cenne walory przyrodnicze - podkreśla BPN w informacji prasowej.
Biebrzańskie Sianokosy 2023
Zawody rozpoczęły się w sobotę przed południem, a odbyły się na specjalnie wyznaczonych torach na łące koło miejscowości Zajki. Zadaniem zawodników było skosić tradycyjną kosą bagienną łąkę. Oceniany był czas, ale i technika koszenia. Mistrzostwa odbyły się w kilu kategoriach, z podziałem na zawodowców i amatorów.

Zawody zostały rozegrane w kilku konkurencjach m.in. „specjaliści” dla drużyn dwuosobowych. Tu mogli się wykazać bardziej doświadczeni kosiarze. Była też konkurencja dla osób, które nie mają doświadczenia w ręcznym koszeniu –„O Wójtową Osełkę”. Podczas sianokosów można też było wykazać się wiedzą związaną z ochroną podmokłych łąk i torfowisk w konkursie wiedzy „Wykosić wiedzą”. Dodatkową atrakcją były stoiska edukacyjno-promocyjne oraz występy na scenie zespołów folklorystycznych. Zaprezentowały się m.in.:
- Kapela Chłopcy z Nowoszyszek,
- Zespół Hetmanki z Tykocina,
- Zespół Tęcza z Trzciannego.
Impreza została dofinansowana ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW, partnerem strategicznym jest województwo podlaskie.
Kosisz trawę czy zboże, uważaj na małe sarny i inne zwierzęta! Sposoby ratowania ich przed śmiercią
Biebrzański Park Narodowy
Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park ma powierzchnię ok. 59 tys. ha. Biebrzański PN od 1995 r. jest wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych. (PAP)
Leśnicy w Szczecinku rozdają sadzonki. Akcja sadziMy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?