Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą kobiety, jak walczyć z rakiem. Ruszyły dwa programy profilaktyki nowotworowej

Andrzej Matys
Mammografia, nauka samobadania piersi w ramach profilaktyki raka oraz rehabilitacja. To główne elementy dwóch projektów, które w sobotę zainaugurowało Białostockie Centrum Onkologii.

- Kiedy rok temu objęłam stanowisko dyrektora BCO podjęłam zobowiązanie o zapewnieniu większego dostępu do pacjenta. Dzisiejsza akcja to początek kampanii nastawionej na pacjentów. Nastawiamy się na pacjentów w czasie choroby nowotworowej. Tych, którzy chcą ją pokonać i którzy już w niej funkcjonują - stwierdziła szefowa BCO Magdalena Borkowska.

- Formalnie rozpoczynamy realizacje dwóch projektów, których wartość przekracza 10 mln zł, a które adresowane są do ponad 8,5 tys. mieszkanek - wyjaśniał wicemarszałek Bogdan Dyjuk.

Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, który ma pomóc im wrócić do aktywnego życia promuje spot: „Idź naprzód! Ciesz się życiem”. Jego twarzą jest dziennikarka Radia Białystok Dorota Sokołowska. - Rak jest chorobą wstydliwą. Boimy się przyznać do słabości, która jest związana z tym, że chorujemy, do niewiadomej, która nam się przytrafia. Wielką odwagą jest stanięcie wobec tego lęku. Przeszłam chorobę nowotworową piersi. Od tamtego czasu patrzę na świat z uśmiechniętą duszą - mówiła Dorota Sokołowska i zachęcała kobiety do wykonywania mammografii.

Według kierowniczki Onkologicznego Centrum Rehabilitacji Magdaleny Donejko, chorzy będą mogli liczyć m.in. na specjalne turnusy rehabilitacyjne i pomoc psychologów. Skorzysta z nich prawie 5 tys. osób w wieku 20-64 lat.

Drugi program, „Masz po co żyć! Badaj piersi”, jest nastawiony na profilaktykę raka piersi. - Panie będą się uczyć m.in. samobadania piersi na fantomie. Projekt obejmie prawie 3,7 tys. kobiet - mówiła Dorota Zabielska z BCO.

Chodzi zwłaszcza o kobiety z terenów, gdzie na mammografię prawie nikt się nie zgłasza, czyli powiaty: siemiatycki, zambrowski, wysokomazo-wiecki, łomżyński, kolneński oraz Suwałki i Sejny.

Twarzą tego projektu jest była pacjentka BCO Teresa Sobolewska, która mówi o sobie, że pod prysznic weszła zdrowa, a wyszła chora. Przyznaje, że rak był, jak zderzenie z pociągiem.

- Dlatego uważam, że jeśli uda się namówić nawet jedną kobietę do tego, żeby badała piersi, to już warto było wziąć udział w tym programie - podkreśla.

W ramach kampanii, BCO zorganizuje około 300 imprez, by zachęcić panie do badań profilaktycznych.

Cud nad Wisłą - wielkie zwycięstwo. Dzień Wojska Polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna