MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka z niespodzianką

EO
Ponad trzynaście tysięcy uczniów już dziś rozpocznie rok szkolny w ostrołęckich placówkach oświatowych. 639 siedmiolatków po raz pierwszy zasiądzie w szkolnych ławkach. Na uczniów czekają liczne niespodzianki i nowości: nowe elewacje budynków, nowa matura oraz nowe oceny ze sprawowania.

W tym roku w szkołach podstawowych uczyć się będzie 4216 uczniów, w tym 639 pierwszaków. Do gimnazjów pójdzie 2765 osób, w tym 849 rozpocznie gimnazjalną edukację. W ostrołęckich szkołach ponadgimnazjalnych zamelduje się dziś 6228 uczniów. Z tego prawie jedna trzecia (1933) to pierwszoklasiści.
- Tegoroczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych zakończył się sukcesem ostrołęckich placówek, ponieważ udało nam się "przejąć" młodych mieszkańców powiatu ostrołęckiego - mówi Krzysztof Szeląg, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Ostrołęce. - Uczniowie spoza Ostrołęki stanowią 48 proc. przyjętych do pierwszych klas.
Najważniejszym wydarzeniem w tym roku szkolnym będzie na pewno nowa matura. Zdawać ją będą uczniowie trzecich klas liceów ogólnokształcących oraz profilowanych. Wewnętrzne ustne egzaminy rozpoczną się 18 kwietnia 2005 roku. Natomiast zewnętrzne, pisemne egzaminy, 4 maja. W tym roku powróci też ocena naganna i bardzo dobra ze sprawowania. Do tej pory skala ograniczona była do czterech ocen: wzorowej, dobrej, poprawnej i nieodpowiedniej.
Łatwiej będzie można otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem. Wystarczy uzyskać średnią ocen 4,75 (a nie jak wcześniej 4,8) i mieć co najmniej bardzo dobre sprawowanie. Nie tylko z wychowania fizycznego będzie można liczyć na stałe zwolnienie lekarskie. Jeśli uczniowie mają przeciwwskazania zdrowotne, mogą też zostać zwolnieni z zajęć informatycznych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wydłużyło drogę nauczycielskiego awansu zawodowego. Dotychczas mogła ona trwać tylko 7 lat, obecnie co najmniej dziesięć. Nauczyciel, który uzyska tytuł kontraktowego, będzie musiał trzy lata czekać na rozpoczęcie stażu na mianowanego. Do tej pory mógł go zacząć od razu. Jeśli zaś w ciągu czterech lat nie uzyskałby stopnia nauczyciela mianowanego musiałaby pożegnać się z praca w szkole. Teraz, jeśli nie będzie chciał awansować, może nie rozpoczynać stażu. O kolejne trzy lata wydłuży się także czas, po jakim nauczyciel mianowany może starać się o stopień dyplomowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna