MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wasilków. Burmistrz już z wyższym wynagrodzeniem, a radni z wyższymi dietami

Andrzej Matys
Andrzej Matys
7 maja - podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Wasilkowie IX kadencji zostały zaprzysiężone nowe władze Wasilkowa wybrane na lata 2024-2029. Tydzień później radni przegłosowali podwyżkę wynagrodzenia burmistrza, swoich diet i nowych stawek kar za nieusprawiedliwioną nieobecność.
7 maja - podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Wasilkowie IX kadencji zostały zaprzysiężone nowe władze Wasilkowa wybrane na lata 2024-2029. Tydzień później radni przegłosowali podwyżkę wynagrodzenia burmistrza, swoich diet i nowych stawek kar za nieusprawiedliwioną nieobecność. Urząd Miejski Wasilków
Na sesji Rady Miejskiej w Wasilkowie radni podnieśli diety aż o 30 proc., a wynagrodzenie burmistrza do maksymalnego. Dodam, że aż dziewięcioro radnych to nowo wybrani, którzy jeszcze na nic nie zapracowali, żeby sobie wynagrodzenie podnosić – napisała do redakcji czytelniczka (dane do wiadomości redakcji).

Rzeczywiście, podczas sesji 14 maja wasilkowscy samorządowcy zajmowali się dwiema podwyżkami: pensji burmistrza Adriana Łuckiewicza i swoich diet.

Zgodnie z przegłosowaną propozycją wynagrodzenie burmistrza Wasilkowa Adriana Łuckiewicz od 1 czerwca będzie wynosiło: 10 400 zł (część zasadnicza) plus 3 450 zł (dodatek funkcyjny), a włodarz może też liczyć na 40-proc. dodatek specjalny i oczywiście tzw. stażowe. W sumie więc, teraz jego pensja przekroczy 14 tys. zł brutto.

Uzasadniając projekt uchwały o podwyżce przewodniczący rady Janusz Kozłowski mówił, że burmistrz powinien zarabiać więcej, bo kieruje największą gminą w powiecie białostockim, w wyborach poparło go wielu mieszkańców, a poprzednio tylko jeden włodarz w powiecie zarabiał mniej, wreszcie jest inflacja.

Czytaj również:

Przeciwnikiem finansowego honorowania burmistrza już na drugiej sesji był radny Robert Lewkowicz pierwszej sesji. Jak mówił, burmistrz na podwyżkę powinien popracować dwa lata, gdyż: tak wiele osób go nie poparło, bo z 14 tys. uprawnionych do głosowania, wybrało go raptem 40 proc., burmistrz zdobył mało wsparcia z UE, bo inne gminy znacznie więcej: - Burmistrz to funkcja publiczna, tu nie idzie się dla pieniędzy. Ta propozycja jest na wyrost – skwitował.

W odpowiedzi radna Monika Targońska-Dakowicz stwierdziła, że ponieważ burmistrz jest dobry, część ludzi uznała, że głosowanie jest niepotrzebne, bo Łuckiewicz i tak wygra. Z kolei radny Łukasz Bojanowski przypomniał, że Wasilków ma burmistrza, który jest laureatem kilku ważnych plebiscytów w Polsce (m.in. Portal Samorządowy czy Dziennik Gazeta Prawna).

Jednak w głosowaniu – osamotniony - przegrał, bowiem 13 radnych było za podwyżką, a jeden wstrzymał się od głosu.
Na tej samej sesji radni zdecydowali również o podwyższeniu swoich diet. W projekcie uchwały, który prezentował przewodniczący Kozłowski zapisano, że szef rady otrzyma 69 proc. tzw. kwoty bazowej (wynosi 1789,42 zł). A ponieważ maksymalna stawka diety to 4294,61 zł , przewodniczący RM w Wasilkowie otrzyma 2963 zł (owe 69 proc.).

Jego zastępca i szef komisji rady – po 46 proc. kwoty bazowej, a zastępcy przewodniczących komisji po 39 proc. kwoty bazowej.
Zmiany dotyczyły też wysokości kar za nieobecność na sesji i podczas prac komisji: w pierwszym przypadku – 300 zł (zamiast 150 zł), a w drugim 150 zł (ze 100 zł).

Czytaj również:

I ponownie zaprotestował radny Lewkowicz, który chciał, by na razie utrzymać niższe diety z poprzedniej kadencji, bo radny to funkcja społeczna i publiczna: - Przychodzimy z misją, a podwyżki na początku to działania niepotrzebne. Diety można podnosić później, gdy będą efekty pracy rady – podkreślił.

- Nie chciałbym rozpoczynać swojej obecności w radzie od podwyżki diety. Ja się wstrzymam – stwierdził radny Michał Puchlik i dodał, że nie chce, by wyborcy od razu postrzegali go źle.

W głosowaniu okazało się, że 12 wasilkowskich radnych było za podwyżką swoich diet, dwóch - przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Dodajmy, że decyzje o podwyżkach wynagrodzenia pensji włodarzy i diet radnych zawsze rozpoczynają każdą nową kadencję samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wasilków. Burmistrz już z wyższym wynagrodzeniem, a radni z wyższymi dietami - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna