MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zdalna wprowadzona w kolejnych placówkach. Przyczyną zagrożenie życia uczniów. Znamy szczegóły

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nauczanie zdalne wróci do szkół w 2024 roku? W niektórych szkołach chętnie stosuje się to rozwiązanie. Zamiast odwoływać lekcje, dyrektorzy decydują się na tymczasowe nauczanie on-line. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w województwie lubelskim. Nauka zdalna potrwa tam do końca tygodnia. Później rozpoczynają się ferie, ale uczniowie nie będą mogli wrócić do szkoły. Dlaczego? Podajemy szczegóły i przypominamy, kiedy można wprowadzić nauczanie zdalne.

Spis treści

Zdalne nauczanie w styczniu 2024

Uczniowie ze szkoły podstawowej w Święcicy (lubelskie) w powiecie chełmskim uczą się zdalnie z powodu nawet sześciokrotnego przekroczenia norm radonu w budynku placówki. Po feriach rozpoczną naukę w szkole w Wierzbicy. Radon jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną raka płuc.

W niektórych szkołach dyrektorzy decydują się na wprowadzenie nauczania on-line, zamiast odwoływania lekcji. W jakich sytuacjach można to zastosować
W niektórych szkołach dyrektorzy decydują się na wprowadzenie nauczania on-line, zamiast odwoływania lekcji. W jakich sytuacjach można to zastosować? Giovanni Gagliardi/unsplash.com

O szczegółach poinformowała wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. Wyjaśniła, że o przekroczeniu norm radonu dowiedziała się po ogólnopolskim badaniu w starych budynkach użyteczności publicznej.

– Z otrzymanych tydzień temu danych wynika, że stwierdzono nawet sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia radonu w pomieszczeniach szkoły w Święcicy – przekazała wójt.

Już dwa lata temu z badania wynikało, że normy radonu są w tej szkole przekroczone.

– Jednakże ówczesna pani dyrektor mnie o tym nie poinformowała i lekcje do tej pory się tam odbywały – wyjaśniła Deniszczuk. Po feriach dzieci będą mogły się uczyć w szkole podstawowej w Wierzbicy – dodała.

Wójt przekazała, że uczniowie ze Święcicy uczą się zdalnie. Jeszcze w środę ma zostać wydane zarządzenie o przeniesieniu szkoły – jako instytucji – ze Święcicy do budynku szkoły w Wierzbicy. Zapowiedziano, że na piątkowej radzie gminy prawdopodobnie zostanie podjęta uchwała zamknięciu tej placówki.

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak potwierdziła, że kuratorium otrzymało informacje o kilkukrotnym przekroczeniu norm radonu w liczącej 58 uczniów szkole w Święcicy.

– Organ prowadzący podjął decyzję, że do końca tygodnia uczniowie będą na nauczaniu zdalnym. Od poniedziałku zaczynają się w ferie w regionie, więc w ciągu tych dwóch tygodni gmina będzie podejmować dalsze decyzje w tej sprawie – powiedziała Misiak.

Kiedy może być wprowadzona nauka zdalna? Przypominamy

Nauka zdalna, zgodnie z ustawą o prawie o światowym, a także rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 roku, może zostać przywrócona w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu uczniów, a więc w razie wystąpienia na danym terenie:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauka zdalna wprowadzona w kolejnych placówkach. Przyczyną zagrożenie życia uczniów. Znamy szczegóły - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna