MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawóz z alg i wodorostów wzmocni i odżywi rośliny. Sprawdź, jakie właściwości mają takie nawozy naturalne, jak działają i jak je stosować

Katarzyna Józefowicz
Nawozy z alg i wodorostów są naturalne i mają wiele pożytecznych składników oraz właściwości. Można nimi zasilać rośliny ozdobne, ale też użytkowe.
Nawozy z alg i wodorostów są naturalne i mają wiele pożytecznych składników oraz właściwości. Można nimi zasilać rośliny ozdobne, ale też użytkowe. Kampus Production/pexels.com, ronile/pixabay.com
Nawozy naturalne to bez wątpienia najwartościowsze nawozy ogrodnicze. Do grona najpopularniejszych należy głównie kompost, obornik i biohumus, ale na uwagę zasługują też inne, mniej znane produkty. Zaliczają się do nich między innymi nawozy oparte na glonach (algach) i wodorostach. Do niedawna były niemal nieznane i rzadko stosowane, jednak ze względu na swoją wyjątkowo wysoką skuteczność w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Sprawdź, jakie mają właściwości i do jakich roślin można je stosować.

Spis treści

Algi są źródłem niezwykle cennych substancji aktywnych, stymulujących wzrost i rozwój roślin, dlatego nawozy z ich udziałem nazywane są nawet biostymulatorami. Ponieważ są naturalne i bezpieczne dla gleby oraz środowiska, mogą być stosowane do zasilania niemal wszystkich roślin w gruncie i pod osłonami, na różnym etapie ich rozwoju oraz aplikowane zarówno doglebowo jak i dolistnie.

Sprawdź: Czym są stymulatory wzrostu roślin i jak je stosować

Jakie właściwości korzystne dla roślin mają algi i wodorosty?

Do produkcji tego typu nawozów wykorzystuje się różne gatunki alg słodkowodnych (np. zielenice) oraz morskich (np. brunatnice). Organizmy te żyją w bardzo trudnych i stresogennych warunkach, dlatego wytwarzają szereg substancji ochronnych i gromadzą wiele składników odżywczych, pomagających im przetrwać. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • aminokwasy (poprawiają przyswajalność przez rośliny składników pokarmowych),
 • fitoaleksyny (wspomagają walkę roślin z patogenami i hamują ich rozwój orasz chronią roślinę przed promieniowaniem UV i szokiem termicznym),
 • fitohormony (m.in. auksyny, odpowiedzialne za szybszy wzrost roślin),
 • poliaminy (naturalne regulatory wzrostu, które dodatkowo spowalniają procesy starzenia się roślin),
 • mannitol (poprawia transport substancji pokarmowych w tkankach roślin),
 • polisacharydy (wzmacniają odporność roślin),
 • kwas alginowy, a także liczne makro- i mikroelementy.

Wszystkie te substancje czynne i związki organiczne są bardzo wartościowe, dlatego przydają się nie tylko algom, ale też innym roślinom.

Jak działają nawozy z alg i wodorostów?

Dzięki tak bogatemu składowi, preparaty z alg:

 • wspomagają rozwój systemu korzeniowego roślin,
 • poprawiają transport i dostępność składników mineralnych zawartych w glebie,
 • spowalniają procesy starzenia się komórek roślinnych,
 • uodporniają rośliny na choroby i stres związany z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi,
 • przyspieszają regenerację tkanek,
 • stymulują rozwój pąków kwiatowych i zawiązków owocowych, znacząco poprawiając plonowanie oraz smak i wielkość owoców.

Jakie rośliny można zasilać nawozem z alg?

Nawozy z alg i wodorostów są odpowiednie dla wszystkich roślin, ale szczególnie dobre efekty uzyskuje się, stosując je do zasilania roślin narażonych na stres i niekorzystne warunki środowiskowe (np. niedobory światła, suszę, wahania temperatury, wiosenne przymrozki itp.), a także roślin warzywnych i sadowniczych. Preparaty z alg są też bardzo pomocne w ratowaniu i wzmacnianiu roślin osłabionych oraz odżywianiu młodych sadzonek, które dzięki nawozom z alg znacznie szybciej i lepiej się rozwijają.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nawóz z alg?

Na rynku dostępnych jest wiele nawozów i biostymulatorów na bazie alg, ale warto wśród nich poszukać preparatów o jak najbardziej naturalnym składzie. Znacznie lepsze będą naturalne nawozy z samych alg niż nawozy mineralne z ich dodatkiem. Nawozy z alg uznawane są za bezpieczne (o ile nie są koncentratami i nie zawierają nawozów mineralnych) i nie ma zbyt wielu danych wskazujących na ryzyko przenawożenia nimi roślin, mimo to należy stosować je ściśle z zaleceniami producenta, gdyż ich użycie w odpowiednim terminie i stężeniu, a także w określonej fazie rozwojowej roślin, znacząco zwiększa ich skuteczność.

Nawozy z alg uniwersalne lub dedykowane

Wybierając nawóz, warto też zwrócić uwagę, czy jest on uniwersalny czy dedykowany konkretnej grupie roślin, gdyż w zależności od zawartych w nim gatunków alg i wodorostów, jego skład może się nieco różnić. Dlatego też jeśli zależy nam na dobrym i obfitym plonowaniu drzew i krzewów owocowych, poszukajmy nawozów szczególnie dobrze wpływających na kwitnienie roślin i wiązanie się owoców (np. Algaren Twin), natomiast jeśli chcemy poprawić kondycję różnych roślin w ogrodzie lub wspomóc rozwój siewek, wybierzmy nawozy uniwersalne (np. Algaren Twin, Plagron 100% natural).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nawóz z alg i wodorostów wzmocni i odżywi rośliny. Sprawdź, jakie właściwości mają takie nawozy naturalne, jak działają i jak je stosować - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna