Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ proponuje miliony. W 2014 roku poradnie specjalistyczne dostaną więcej pieniędzy

(luk)
sxc.hu
Blisko sto placówek medycznych zgodziło się już na przyszłoroczne warunki finansowe NFZ

Podlaski NFZ rozpoczął aneksowanie umów na świadczenia zdrowotne w 2014 roku. Do wszystkich świadczeniodawców wysłano nowe propozycje uwzględniające plan zakupu na przyszły rok. Blisko 100 podmiotów leczniczych już podpisało stosowne aneksy. Ciągle jednak nie wiadomo, czy na propozycje NFZ przystaną lekarze rodzinni.

- W tym roku w województwie podlaskim nadal obowiązują umowy zawarte na lata 2012-2014, a w lecznictwie szpitalnym do roku 2016 włącznie - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Jak co roku ustalone natomiast zostaną warunki finansowe, czyli wysokość kontraktu w podziale na rodzaje i zakresy świadczeń.

Budżet podlaskiego NFZ przeznaczony na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku wynosi 1 mld 918 mln złotych, czyli tyle ile na początku 2013 roku.

- Jest to pierwszy rok, w którym ogólna pula na świadczenia zdrowotne nie zwiększa się - zaznacza rzecznik. - Zmienia się natomiast nieco podział środków pomiędzy poszczególne pozycje budżetowe. O ok. 2 mln zł więcej trafi do poradni specjalistycznych, co ma służyć większej niż dotąd liczbie drobnych zabiegów wykonywanych w ambulatoriach. Zwiększone zostanie również finansowanie niektórych zakresów rehabilitacyjnych. Niższe niż w bieżącym roku kwoty zaplanowano na leczenie stomatologiczne i zaopatrzenie w wyroby ortopedyczne.

Kwota zaplanowana na leczenie szpitalne nie zmienia się i wyniesie 838 mln zł. Ale zmieni się podział tej puli na poszczególne zakresy świadczeń.

- W oddziałach, w których umowy nie były w pełni realizowane kontrakty zostaną pomniejszone, zaś zwiększone w priorytetowych zakresach, w których wykazano duże nadwykonania, takich jak onkologia dziecięca, radioterapia, intensywna terapia czy kardiologia - mówi Dębski.

Ciągle nierozwiązana jest kwestia finansowania świadczeń dla lekarzy rodzinnych. NFZ chce bowiem od nowego roku przestać płacić za pacjentów, którzy w systemie weryfikacji uprawnień do świadczeń wyświetlają się jako osoby bez takich uprawnień. Ale budżet ma być taki sam, bo fundusz chce aby lekarze wykonywali dodatkowe obowiązki. Ci jednak na to się nie godzą i zapowiadają, że umów nie podpiszą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna