Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Przez pandemię koronawirusa

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Jolanta i Jan Monachowie z Kobylanki w 2016 r. zostali zwycięzcami etapu wojewódzkiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"
Jolanta i Jan Monachowie z Kobylanki w 2016 r. zostali zwycięzcami etapu wojewódzkiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" Wojciech Wojtkielewicz
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo rolników, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, KRUS zdecydował się przełożyć ogłoszoną w lutym XVIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” na 2021 rok. Do marca do zmagań konkursowych zgłosiło się 20 rolników z województwa podlaskiego.

- Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju KRUS przełożył organizację XVIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" - mówi Teresa O'Neill, rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Mieliśmy liczne sygnały od rolników, że w tym roku nie chcą uczestniczyć w konkursie, bo skupiają się na ochronie życia swego i rodziny i nie chcą narażać się podczas odwiedzin komisji konkursowych.

W siedemnastu poprzednich edycjach konkursu udział wzięło ponad 20 tysięcy gospodarstw rolnych. Laureaci otrzymywali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe (w 2019 roku zwycięzcy przypadł ciągnik o mocy 55 KM).

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim mogą brać duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w Konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.

Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzają one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe. W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie, reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim. Zastosowanie się do ich rad i uwag przyczynia się do wyeliminowania wielu zagrożeń, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin.

Rolnicy z województwa podlaskiego brali udział we wszystkich edycjach konkursu.

- Nasi rolnicy chętnie brali udział w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" – mówi Krzysztof Kozioł z OR KRUS w Białymstoku. - Przystępowało do niego po 60-70 gospodarzy. Laureatami ostatniej edycji konkursu w etapie centralnym byli Ewelina i Tomasz Dąbrowscy z Kalinowa-Czosnowa w województwie podlaskim. W poprzednich latach wielu rolników zajmowało miejsca w konkursie na podium. W tym roku do marca do zmagań konkursowych zgłosiło się 20 rolników z województwa podlaskiego.

- Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników mówi - Teresa O'Neill. - Będziemy przygotowywać kolejne, różne kampanie prewencyjne.

Czytaj też:
Susza! Rolnik ze smartfonem i aplikacją oszacuje straty?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna