Młodzi stąd uciekają
Młodzi stąd uciekają
Łomża staje się miastem ludzi w wieku zaawansowanym - opiniuje Elżbieta Olejniczak-Bazydło, kierownik działu organizacji i kontroli Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. - Na ulicach widać starsze pokolenie. Reprezentanci młodszego to uczniowie szkoły podstawowej i średniej. Studenci wyjeżdżają i najczęściej szukają pracy w większych miastach. W dodatku, przeglądając plan rozwoju Łomży na najbliższe lata, można się przekonać, że nie są planowane żadne większe inwestycje, związane z przemysłem. To wszystko sprawia, że czarny scenariusz braku rąk do pracy może się ziścić.
Ostatnie kilkanaście lat przyniosło w Łomży i na terenie byłego woj. łomżyńskiego spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym o blisko 32 proc. To największy spadek w całym województwie - twierdzą specjaliści z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku i Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Zdaniem naukowców, którzy wyniki swoich badań przedstawili w czwartek na konferencji poświęconej potrzebom podlaskiego rynku pracy, za kilkanaście lat właśnie w naszym mieście nie będzie miał kto pracować.
Dane, przygotowane przez GUS, prognozują znaczny spadek liczby mieszkańców woj. podlaskiego. Do 2035 roku ma ich ubyć aż o 19 proc. Łomża w ten trend wpisuje się już od kilku lat. Liczba mieszkańców miasta spada u nas systematycznie od 1996 roku. Naukowcy przewidują, że do 2035 roku nasze miasto wyludni się jeszcze bardziej, a większość mieszkańców będzie liczyć ponad 60 lat.
Raport przedstawiony na konferencji dowodzi, że łomżyniacy wyjeżdżają z miasta, szukając lepszych warunków życia, m.in. w Białymstoku. Podregion białostocki jest określany jako "lokomotywa rozwoju gospodarczego". W dodatku rodzi się nas coraz mniej, więc za kilkanaście lat obecne miejsca pracy zostaną puste.
Jeśli, zgodnie z przewidywaniami GUS, te tendencje utrzymają się, w mieście zabraknie ludzi młodych i zdolnych do pracy. Statystycy prognozują spadek liczby ludności w całym województwie. W byłym woj. łomżyńskim, ze względu na niż demograficzny najmłodszych pokoleń, będzie on zauważalny najbardziej. Na razie trudno jednak przewidzieć, ilu pracowników zabraknie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?