Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż demograficzny. Mniej uczniów, mniej etatów

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
sxc.hu
Najbardziej niż demograficzny widać w gimnazjach. To w nich powstanie mniej klas.

Czterech nauczycieli straci pracę w łomżyńskich szkołach - informuje Janusz Piechociński, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Łomża. - Obecnie trudno jest mówić o zatrudnieniu nauczycieli w poszczególnych placówkach. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne będą we wrześniu. Zmiany w zatrudnieniu nastąpią również poprzez nieprzedłużenie umów zawartych na czas określony lub poprzez obniżenie na wniosek nauczyciela tygodniowego wymiaru liczby godzin.

Pracę straci jeden nauczyciel w SP nr 2, jeden z ZTiO, jeden z ZSDiG oraz jedna osoba z ZSWiO. To znacznie mniej, niż przewidywano.

Mniej klas

- Szkoły podstawowe pozostaną na poziomie organizacyjnym z roku ubiegłego - dodaje naczelnik. - Jedynie Szkoła Podstawowa nr 9 uruchomi jedną klasę mniej, a Szkoła Podstawowa nr 4 zwiększyła nabór o jedną klasę. Z pewnością na sytuację szkół podstawowych pozytywnie wpływa uruchomienie w ich strukturze 16 oddziałów przedszkolnych.

Skutki niżu demograficznego najbardziej odczuwalne są w gimnazjach.
- Ustabilizowana jest sytuacja w gimnazjum nr 1, 6 i 8 - wylicza naczelnik Piechociński. - W Gimnazjum nr 8 liczba klas pierwszych nawet wzrosła w stosunku do roku ubiegłego.

Mniej klas powstanie w gimnazjach nr 2 i 3. Spadki liczby klas pierwszych zanotowały Zespoły Szkół Zawodowych.

Według obecnie posiadanych informacji: ZSTiO nr 4 - mniej o jedną klasę, ZSMiO nr 5 - mniej o dwie, ZSEiO nr 6 - mniej o jedna, ZSWiO nr 7 - mniej o trzy, ZSDiG - mniej o dwie.

Więcej przedszkolaków

- Niż demograficzny nie ma natomiast wpływu na sytuację w samorządowych przedszkolach - podkreśla naczelnik Janusz Piechociński. Liczba dzieci objętych opieką przedszkolną szybko rośnie.
Naczelnik tłumaczy, że wynika to ze zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do przepisów dotyczących obowiązku szkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego oraz zapewnienia do roku 2017 miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzy- i czterolatków.

- W ciągu następnych kilku lat liczba przedszkolaków powinna więc systematycznie rosnąć - prognozuje naczelnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna