Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska w Ciechanowcu. Masa atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Zobacz jak świętowano Noc Świętojańską

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Noc Świętojańska w Ciechanowcu 2023.
Noc Świętojańska w Ciechanowcu 2023. fot. COKiS
Po raz kolejny obchodzono Noc Świętojańską w Ciechanowcu. Na przybyłych gości czekało wicie i puszczanie wianków, koncerty zespołów, regionalne potrawy oraz wiele innych atrakcji skierowanych do dzieci i dorosłych. Organizatorami ciechanowieckiej Nocy Świętojańskiej byli Burmistrz Ciechanowca oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu.

Konkurs na najpiękniejszy wianek

Impreza rozpoczęła się od poświęcenia wody w ciechanowieckim zalewie, a tym samym symbolicznym rozpoczęciem sezonu letniego wypoczynku nad wodą. Do tradycji nocy świętojańskiej należy puszczanie wianków na wodę. W zorganizowanym konkursie na najpiękniejszy wianek, w tym roku oceniano 16 wianków.

Lista nagrodzonych:

  1. Ola Boratyńska,
  2. Marcelina Sierocka
  3. Agnieszka i Nadia Zalewska

Wyróżnienia otrzymały również Marcelina Jarosiewicz, Polina Miliutina i Urszula Koślińska.

Moc atrakcji

Z programu festynu, każdy mógł wybrać coś dla siebie i skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej czy garmażeryjnej. Na najmłodszych czekały lody, strefa zabaw i ogromne maskotki, dorośli zaś mogli zasmakować regionalnych potraw oraz wziąć udział w warsztatach robienia wianków. Były pokazy gimnastyki artystycznej, występy grup tanecznych i koncerty zespołów muzycznych. Na scenie wystąpili: zespół SPOKOO i C-C SQUAD, uczniowie ZSOiZ w Ciechanowcu, Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec, zespół The Men Else, Duet Sylena - Ula i Mateusz oraz zespół Kordian i Defis.

Tradycja Nocy Świętojańskiej

Noc Świętojańska czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały. To dawne, słowiańskie święto wiązano z letnim przesileniem Słońca. W różnych regionach Polski święto przyjmuje różne nazwy. Na Warmii i Mazurach nazywane jest palinocką. Jest to święto zabawy, ognia, słońca, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Tradycyjnie obchodzone w najkrótszą noc roku z 21 na 22 czerwca. W tym roku w Ciechanowcu obrzędy zostały przygotowane na niedzielny wieczór 25 czerwca.

Zobacz też:Kładka w Waniewie wyremontowana. Popularna atrakcja Narwiańskiego Parku Narodowego dostępna w całości dla turystów

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna