MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aplikacja mObywatel 2.0 – jest data premiery. Odświeżony interfejs, dowód osobisty na równi z plastikowym i inne nowości

Piotr Szymański
Piotr Szymański
mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze dokumenty.
mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze dokumenty. Piotr Szymański/Polska Press
Ustawa stawiającą dokumenty cyfrowe w aplikacji mobilnej mObywatel na równi z tradycyjnymi została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzięki temu wkrótce możliwe stanie się legitymowanie wirtualnymi dokumentami we wszystkich placówkach i instytucjach w Polsce. Natomiast Cyfryzacja KPRM kończy prace nad aplikacją mObywatel w wersji 2.0, którą wyróżniają przebudowany interfejs i dodatkowe funkcjonalności. Sprawdź, kiedy oficjalna premiera mObywatel 2.0.

Spis treści

Aplikacja mObywatel – co to jest?

Aplikacja mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze i najpotrzebniejsze na co dzień dokumenty. Zaliczamy do nich:

 • mObywatel – dowód osobisty;
 • mPrawo jazdy – prawo jazdy;
 • mPojazd – dowód rejestracyjny pojazdu wraz z informacjami o ubezpieczeniu, badaniu technicznym i ostatnim przebiegu;
 • Punkty karne – suma zebranych punktów karnych;
 • eRecepta – historia recept wystawionych na nasze dane.
 • Unijny Certyfikat COVID – certyfikaty naszych szczepień na COVID-19, wraz z kodem QR i terminem ważności;
 • mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty/UUT (dla pracowników kolei).

Ponadto w aplikacji mObywatel możemy dodać Kartę Dużej Rodziny (ulgi i zniżki dla rodzin wielodzietnych), legitymację adwokacką, podejrzeć zakupione bilety kolejowe przez Bilkom, a także złożyć wniosek np. o zwiększenie limitu na energię elektryczną czy zgłosić incydent mogący mieć niekorzystny wpływ na środowisko. W apce znajdziemy także kompendium dla Polaków podróżujących za granicę – wszystkie najważniejsze i aktualne informacje o sytuacji w wybranym państwie docelowym (np. obowiązek szczepień na COVID-19).

Do tej pory mObywatela w sklepach Google Play oraz App Store pobrano 10 mln razy. Z czego tylko w I kwartale 2023 roku zanotowano ponad milion instalacji.

Od stycznia 2023 roku w jego ramach dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysiące użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób – dodał resort cyfryzacji.

Ustawa o mObywatel podpisana przez prezydenta

9 marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo istotną ustawę dla korzystających z aplikacji mObywatel oraz smartfonów w ogóle. Umożliwi ona posługiwanie się na terenie całego kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

Następnie 30 marca Senat jednogłośnie przyjął ustawę o aplikacji mObywatel, proponując do niej kilka poprawek. W ostatni piątek (26 maja) posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

W kolejnym etapie regulacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ją 14 czerwca.- Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” – wskazała KPRP w informacji.

Dowód osobisty w aplikacji na równi z plastikowym

Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, takich jak:

 • karty mieszkańca miasta,
 • kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np.:

 • wydanie dokumentów, wniosków,
 • czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie wysyłać powiadomienia m.in. o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Będzie to – jak wskazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński – jeden z elementów aplikacja mObywatel 2.0.

– (...) Już w czerwcu będziemy największym krajem w UE, który ma cyfrowy dokument tożsamości – powiedział w maju minister podczas kongresu Impact'23 w Poznaniu.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Nowy mObywatel 2.0 – aplikacja zmieni się nie do poznania

– Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel. Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca. Ukłony dla Adama Andruszkiewicza, Janusza Cieszyńskiego i ich zespołów, którzy wdrażają kolejny ważny etap cyfryzacji państwa – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Załączył wpis nowego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, w którym ten opublikował krótką wizualizację nowej aktualizacji aplikacji mObywatel.

Widać na niej zupełnie nowy interfejs aplikacji, na który składa się dolne menu zawierające::

 • konfigurowalny ekran startowy z ulubionymi dokumentami i usługami;
 • katalog pozostałych dodanych przez nas dokumentów;
 • usługi pozostałe, tj. Punkty karne, Bilkom, Dodatek elektryczny, Polak za granicą, eRecepta, Naruszenie środowiska.
 • skaner QR pozwalający zalogować się m.in. do usługi Twój e-PIT;

Jak przyznał Cieszyński, stary, kafelkowy interfejs był „nie do utrzymania”.

– Będzie to interfejs przyjazny, czytelny, nowoczesny. Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową. Znajdziemy tam cały szereg możliwości i usług, które – co ważne – także będą rozbudowywane – zapewnił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.

Dodatkowe funkcje w nowym mObywatelu

Ponadto odświeżony mObywatel ma zawierać wiele nowych funkcjonalności, takich jak m.in.:

 • ePłatności Blikiem w urzędach,
 • weryfikator dokumentów,
 • opcja przekazywania danych kodem QR w instytucjach,
 • informacja o jakości powietrza,
 • wystawienie pełnomocnictwa,
 • zgłoszenie nielegalnych treści w sieci,
 • możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC,
 • czy możliwość dodania nowych dokumentów, np. Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej.

Jak podkreślił Andruszkiewicz, w pierwszej jednak kolejności w aplikacji zostaną zaimplementowane funkcjonalności, które zostały zawarte w ustawie. – Mam tu na myśli płatności, żeby mObywatel był również aplikacją, która umożliwia płatności w kontaktach z urzędami, będziemy też wdrażać kolejne dokumenty – zaznaczył sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.

Natomiast minister cyfryzacji w rozmowie z PAP dodał, że odświeżony mObywatel 2.0 „będzie miał m.in. dostępne od razu po zdanym egzaminie prawo jazdy, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-płatności, e-pełnomocnictwa i system składania wniosków urzędowych on-line. Dużo rzeczy przydatnych każdemu w codziennym życiu”.

Kiery premiera aplikacji mObywatel 2.0?

Janusz Cieszyński początkowo pytany o datę premiery odpowiadał, że nowa wersja mObywatela ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca.

Natomiast w czwartek 22 czerwca minister cyfryzacji przekazał, że oficjalna premiera mObywatel 2.0 nastąpi 14 lipca 2023 roku.

– Dobra wiadomość od Krzysztofa Szczuckiego – ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona za tydzień. Od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości – poinformował na Twitterze Cieszyński.

Do wpisu szefa resortu cyfryzacji odniósł się prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. „Potwierdzam taki harmonogram” – napisał.

źródło: własne/PAP

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa aplikacja mObywatel 2.0 – jest data premiery. Odświeżony interfejs, dowód osobisty na równi z plastikowym i inne nowości - GRA.PL

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna