MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko powołane przez MEN. Jego przedstawicielka stoi przed ważnym zadaniem. Chodzi o zdrowie psychiczne uczniów

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Powołany został Pełnomocnik do spraw zdrowia psychicznego uczniów
Powołany został Pełnomocnik do spraw zdrowia psychicznego uczniów 123 RF/ zdjęcie seryjne
W Ministerstwie Edukacji Narodowej ustanowiono Pełnomocnika do spraw zdrowia psychicznego uczniów. Została nim Paulina Piechna-Więckiewicz. Zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji taka osoba będzie zajmowała się m.in. promocją zdrowia psychicznego w poszczególnych placówkach edukacyjnych oraz wspieraniem dzieci i młodzieży w kryzysie.

Spis treści

Nowe stanowisko w MEN: Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów

Jak przekazało MEN, 25 stycznia 2024 roku Barbara Nowacka powołała na stanowisko Pełnomocnika ds. zdrowia psychicznego uczniów Paulinę Piechnę-Więckiewicz.

– Do zadań Pełnomocnika należy m.in. analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów, przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach, a także realizowanie działań na rzecz profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego uczniów – czytamy w komunikacie.

W czwartek w siedzibie MEN Barbara Nowacka i Paulina Piechna-Więckiewicz spotkały się z przedstawicielami zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

– Jesteśmy świadomi wyzwań i wagi sprawy, dlatego niezwłocznie przystępujemy do działań – zapewniła minister Barbara Nowacka.

Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów zapowiedziała, że zamierza współpracować międzyresortowo na rzecz dzieci i młodzieży, by móc jak najszybciej wprowadzić działania naprawcze.

– Cieszymy się z tego spotkania. Doceniamy, że ministerstwo dostrzega problem nadmiernego obciążenia uczniów obowiązkami, co negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Wierzymy, że wspólnie wypracujemy odpowiednie rozwiązania – zaznaczyła Katarzyna Sarnicka (Przewodnicząca OZZP).

Czym zajmuje się Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów?

Zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji z dnia 5 stycznia 2024 roku, ustanawia się Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw zdrowia psychicznego uczniów. Jak czytamy w dokumencie, do jego zadań należy:

  • analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów, w szczególności dotyczących działalności wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej przedszkoli, szkół i placówek, wspomagania wychowawczej roli rodziny i pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz reagowania na przyczyny występowania problemów dotyczących ochrony zdrowia psychicznego uczniów;
  • realizowanie działań na rzecz profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach we współpracy z właściwymi instytucjami, organami i podmiotami, w tym działań dotyczących: promocji zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, w przedszkolach, szkołach i placówkach, profilaktyki problemów zdrowia psychicznego uczniów, pomocy uczniom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego, w tym w zakresie poprawy jakości i dostępności wsparcia, wspierania przedszkoli, szkół i placówek w zapewnieniu warunków powrotu do zdrowia uczniom po doświadczeniach kryzysu psychicznego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe stanowisko powołane przez MEN. Jego przedstawicielka stoi przed ważnym zadaniem. Chodzi o zdrowie psychiczne uczniów - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna