Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zarządzenie RDOŚ. Szukają sposobu na bobrowe szkody

luk
A. Chomicz
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie projektu zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zezwala ono na rozbiórkę i usuwanie tam bobrowych na ciekach wodnych znajdujących się w zarządzie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.

Zarządzenie będzie obowiązywać na terenie 14 powiatów, w tym: białostockiego, monieckiego, sokólskiego, bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, grajewskiego, kolneńskie-go, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego.

- Zarządzenie będzie obowiązywać 5 lat i nie dotyczy odcinków cieków położonych na terenie objętym siecią obszarów Natura 2000 oraz rezerwatów przyrody - informuje Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku. - Działania te nie wpłyną negatywnie na populację bobra europejskiego w naszym regionie.

Problemy ze szkodami wyrządzanymi przez bobry regularnie zgłaszają do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku organizacje rolników, leśnicy i związki łowieckie.
W Polsce żyje ok. 45 tys. bobrów, z czego aż 15 tys. w województwie podlaskim. Tak duże zagęszczenie powoduje, że i szkody wyrządzane przez bobry właśnie w tym województwie są największe. Bobry budują tamy, które przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą także drzewa i groble stawów rybnych.

- Z roku na rok rośnie liczba wniosków o odszkodowania bobrowe i liczba wypłacanych odszkodowań - informuje rzeczniczka. - W roku 2008 za szkody bobrowe RDOŚ w Białymstoku wypłacił 1,1 mln zł., w roku 2013 już 2,34 mln zł. Dlatego próbujemy minimalizować te straty. Wypłacamy należne rolnikom odszkodowania, jednak przede wszystkim staramy się zapobiegać tym szkodom: montujemy w tamy bobrowe specjalne rury, które obniżają poziom wody i przeciwdziałają podtopieniem, wydajemy zgodę na rozbieranie tam bobrowych, odławiamy bobry i przenosimy je w inne - niekonfliktowe miejsca.
Obecne zarządzenie RDOŚ chce poddać opiniowaniu społecznemu i przeprowadzić konsultacje zapewniając możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym.

Jak i gdzie

Uwagi i wnioski do projektu można składać pisemnie lub ustnie do protokołu oraz elektronicznie do 20 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku ul. Dojlidy Fabryczne 23, 15-554 Białystok, na nr fax. 85 740 69 82, lub na adres email [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna