Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowogród, Ciechanowiec. Dwa festyny jednego dnia. Niedziela na ludowo

Paweł Chojnowski [email protected]
P. Chojnowski
Tak się złożyło, że w tym roku Niedziela św. Rocha i Podlaskie Święto chleba odbędą się 18 sierpnia.

Miłośnicy ludowych festynów stoją przed nie lada dylematem: którą imprezę wybrać? A może odwiedzić i skansen w Nowogrodzie, i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu? W końcu miejscowości tych nie dzieli duża odległość (ok. 80 km).

Nie tylko po kurpiowsku

Na pewno warto wybrać się na festyn folklorystyczny "Niedziela św. Rocha" w Nowogrodzie (zaczyna się o godz. 10, potrwa do 18), choćby po to, by zobaczyć czym różni się folklor kurpiowski, reprezentowany przez Kapelę z Nowogrodu od kaszubskiego, łowickiego, czy krakowskiego, które przybliży widzom Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice".

Muzyka, śpiew i tańce będą towarzyszyć gościom przez cały dzień. Ale oprócz tego przygotowano pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła (zaprezentują się garncarz, kowal i oczywiście wycinankarki). Będą i kramy z wyrobami ze słomy, drewna i wikliny, tradycyjnymi rzeźbami zabawkami, biżuterią. Kupimy tu kurpiowskie wycinanki, kwiaty z bibułki. A na smakoszy czekać będą: wiejski chleb, sery, pampuchy i piwo kozicowe. Nie zabraknie tradycyjnych gier i zabaw.

Pyszne bochny i Rodowicz

Podlaskie Święto Chleba organizowane jest już po raz trzynasty. Impreza co roku przyciąga tłumy gości z całego kraju, zafascynowanych dawnymi zwyczajami związanymi z czasem żniw (jak słynne oborywanie przepiórki, czyli przeciąganie dziewicy pupą po rżysku wokół ostatniego snopka).

Widzowie są często zdziwieni tym, ile wysiłku kosztowało dawniej zrobienie zwykłego chleba. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu poznać można cały proces produkcji. I co najważniejsze - skosztować wypieków najlepszych piekarzy w regionie, wyrabiających bochny wg tradycyjnych receptur.

Ale nie samym chlebem człowiek żyje. Na szczęście dodatkowych atrakcji będzie w bród.
Zaczyna się już o 10 uroczystą mszą, a po niej przejazdem zaprzęgów konnych z kościoła do Muzeum. W programie również: parada zabytkowych ciągników (12.15), święcenie zwierząt (13.10), ceremonia dożynkowa (zacznie się o 13.45, zakończy zaś wręczeniem pucharów za najciekawsze stoisko piekarnicze oraz kulinarne ok. godz. 15.30). Na zwiedzających czekać będą setki stoisk z tradycyjnym jadłem, rękodziełem itp.

Na scenie amfiteatru wystąpią liczne zespoły folklorystyczne, a także Warszawska Kapela z Targówka, Kapela Klezmerska z Sejn, zespoły The Plants i Otoczeni Przez Bydło. Gwiazdą wieczoru będzie zaś Maryla Rodowicz (godz. 20).

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna