Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obserwuj uważnie swoje ciało. Zwłaszcza znamiona

Anna Gawriołek, MM Szczecin
Pacjenci z licznymi znamionami powinni je oglądać przynajmniej raz na trzy miesiące – mówi dr Sebastian Kulesza, specjalista dermatolog i wenerolog
Pacjenci z licznymi znamionami powinni je oglądać przynajmniej raz na trzy miesiące – mówi dr Sebastian Kulesza, specjalista dermatolog i wenerolog
z Sprawdź, jakie zmiany na skórze powinny budzić niepokój, kiedy poradzić się specjalisty i czy usuwanie znamion jest bezpieczne

Do dermatologa powinniśmy zgłosić się, gdy na naszej skórze pojawi się na coś nowego. Jak twierdzi dr Sebastian Kulesza, specjalista dermatolog i wenerolog, większość czerniaków na początku wygląda jak zwykłe znamię. Tak jest w 80 procentach przypadków.

Zmiana? Tylko spokojnie

Każda nowa zmiana powinna budzić niepokój. Oczywiście, większość z nich nie będzie groźna. Zaniepokoić nas powinna także zmiana wyglądu już istniejących znamion - jeśli się powiększają, ciemnieją, zmieniają barwę lub robią się nakrapiane. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się do dermatologa. Oczywiście, nie każda zmiana wyglądu jest zmianą nowotworową.

Dermatoskopia

Jest to metoda oceny znamion skórnych, polega na sprawdzeniu znamienia w powiększeniu. Jest to metoda subiektywna - lekarz ocenia to, co widzi. Najlepiej, jeśli badanie prowadzi doświadczony dermatolog. Stuprocentową pewność mamy dopiero po wycięciu znamienia i sprawdzeniu go badaniem histopatologicznym.

Dzięki badaniu dermatoskopem możemy odróżnić znamiona, które budzą jakikolwiek niepokój. Dermatolog może rozpoznać nawet czerniaka czyli bardzo groźny nowotwór, potencjalnie śmiertelny, ale wyleczalny we wcześniejszej postaci.

Kiedy wycinać?

Wszystkie znamiona, których średnica przekracza pół centymetra, powinny być wycięte. Zaleca się także usuwanie znamion w miejscach często drażnionych, na wewnętrznych strony dłoni i stóp, w okolicach narządów płciowych. Usunąć należy także znamiona, które dermatolog uzna za niepokojące.

Grupy ryzyka

Czerniak złośliwy może rozwinąć się u każdego. Ryzyko rośnie jednak u osób spełniających pewne warunki:
- jasny fototyp: skóra, oczy i włosy jasne; obecność piegów i podatność na oparzenia słoneczne;
- uwarunkowania genetyczne: przypadek czerniaka w rodzinie lub wcześniejsze jego występowanie u pacjenta;
- znamiona, pieprzyki: liczne, powyżej pięćdziesięciu;
- UVA: częste korzystanie z naświetlenia w solariach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna