MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od porannej sztywności do inwalidztwa

Wojciech Nowicki [email protected]
Mowa tu o Reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

Ból stawów oraz sztywność i obrzęki to typowe dla RZS objawy. Uniemożliwiają one wykonywanie nawet najprostszych czynności, jak mycie czy ubieranie się. Dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń stawów.
Pierwsze oznaki pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych dwóch lat choroby. Po 10-12 latach ponad 80 proc. pacjentów ma oznaki uszkodzeń stawów. Ocenia się, że w Polsce co trzeci chory nie jest zdolny do pracy już po 2 latach od rozpoznania RZS.

Zdaniem części ekspertów ryzyko zachorowania na RZS zwiększa się wraz genetycznymi skłonnościami (występowaniem choroby we wcześniejszych pokoleniach). Inni podejrzewają drobnoustroje, które po wniknięciu do organizmu wywołują nieprawidłowe reakcje odpornościowe. Powodem rozwoju choroby mogą być także silne przeżycia i emocje.

Nowoczesne terapie mogą łagodzić objawy oraz opóźnić postęp choroby. A możliwości terapeutycznych jest wiele, np. niesterydowe leki przeciwzapalne używane w pierwszej fazie choroby (np. ketoprofen), nowoczesne leki modyfikujące przebieg choroby (np. leflunomid), które nie wymagają bolesnych zastrzyków, a w kolejnej fazie choroby terapie biologiczne, stosowane w warunkach szpitalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna