Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Odnoga" z Łomży będzie nas łączyć z gigantyczną trasą rowerową

Paweł Chojnowski [email protected]
„Łomżyńska” odnoga trasy ma biec głównie wzdłuż doliny Narwi. – Jestem za, tylko niech nie wycinają drzew, jak tu, na bulwarach – mówi Michał Stomski z Łomży (na zdj. z 2,5-letnim synkiem Michałem)
„Łomżyńska” odnoga trasy ma biec głównie wzdłuż doliny Narwi. – Jestem za, tylko niech nie wycinają drzew, jak tu, na bulwarach – mówi Michał Stomski z Łomży (na zdj. z 2,5-letnim synkiem Michałem) P. Chojnowski
Kto jeździ rowerem, ten wie, że dłuższa wyprawa poza miasto, prowadząca głównymi drogami to niemal samobójstwo.

Jezdnie są za wąskie, często brakuje pobocza, a mijające miłośników dwóch kółek tiry potrafią samym podmuchem przewrócić rowerzystę do rowu. Jednym słowem: koszmar. Dlatego rzadko widuje się wycieczki rowerowe (nie daj Boże z dziećmi) poza miastem. A szkoda, bo piękne i cenne przyrodniczo okolice Łomży to doskonały cel rowerowych eskapad. Wkrótce ma się to zmienić.

Mała odnoga wielkiej trasy

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży biorą właśnie udział w wytyczaniu przebiegu jednej z odnóg trasy rowerowej po Polsce Wschodniej. To gigantyczny projekt. Swoim zasięgiem obejmuje pięć województw: lubelskie ( długość trasy ok. 350 km), podkarpackie (430 km), podlaskie (590 km), świętokrzyskie (190 km) i warmińsko-mazurskie (420 km).

Budowa trasy rozpocznie się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, całość gotowa ma być w 2015 r.

Władzom Łomży udało się "wywalczyć" odnogę prowadzącą wprost z miasta do głównego szlaku (to najdłuższy z sześciu planowanych łączników, pozostałe będą wiodły m.in. do Augustowa, Białowieży i kilku stacji PKP). Dla regionu to duże wyróżnienie, bo z założenia trasa ma prowadzić przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo. To także duża szansa m.in. dla lokalnych przedsiębiorców - ten unikalny produkt turystyczny ma przyciągać podróżników polskich i zagranicznych. Zwiększy się więc zapotrzebowanie np. na noclegi, czy usługi gastronomiczne.

W ramach budowy trasy powstaną nie tylko nowe ścieżki rowerowe (wszędzie tam, gdzie na drogach dobowe natężenie ruchu przekracza 1000 pojazdów), ale także specjalne miejsca postojowe.

Toaleta co 15 km, nocleg co 50

Tzw. Miejsca Obsługi Rowerzystów mają znajdować w miejscach łatwo dostępnych, widocznych i oświetlonych, w okolicy zabytków, w miejscach atrakcyjnych krajobrazowo, w punktach widokowych. Zaopatrzone będą w ławki, stojaki rowerowe, wiaty chroniące przed deszczem, tablice informacyjne i kosze na śmieci.

W założeniach projektu, na całej długości trasy w odstępach nie mniejszych niż co 15 km powinny znajdować się toalety, co 30 km - restauracje, bary oraz sklepy spożywcze i ze sprzętem rowerowym, a co 50 km - miejsca noclegowe. Co 150 km rowerzysta powinien mieć zaś możliwość przesiadki do innego środka transportu.

Łączny koszt budowy ok. 2 tys. km "autostrady" rowerowej w Polsce Wschodniej to ponad 170 mln zł.

Jak informuje Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego ratusza, w samej Łomży w ramach tego projektu powstanie 2,28 km nowych ścieżek dla rowerzystów.

Sieć ścieżek rowerowych w mieście systematycznie się rozrasta już od wielu lat, zazwyczaj powstają one przy okazji remontów ulic. Na koniec 2011 r. w Łomży było nieco ponad 12 km ścieżek rowerowych, a rok później już prawie 20 km. Obecnie trwa przebudowa kolejnych odcinków ulic (Sikorskiego, Szosa do Mężenina), gdzie powstanie ponad 3 km ścieżek. Również w projektach przyszłych inwestycji drogowych w mieście uwzględniono budowę ścieżek rowerowych o łącznej długości 15 km.

- Docelowo w naszym mieście może powstać sieć tras rowerowych o łącznej długości ok. 52 km - szacuje Czech.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna