Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odważnym krokiem... na giełdę. W Podzamczu Chęcińskim zachęcano do wejścia na rynek kapitałowy [WIDEO]

marzena
Łukasz Dziekoński, Michał Stępniewski, Janusz Pietkiewicz, Karol Półtorak, Patrycja Gorczyca i Kamil Suchański na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami w Podzamczu Chęcińskim.
Łukasz Dziekoński, Michał Stępniewski, Janusz Pietkiewicz, Karol Półtorak, Patrycja Gorczyca i Kamil Suchański na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami w Podzamczu Chęcińskim. Krzysztof Krogulec
W Podzamczu Chęcińskim zachęcano świętokrzyskich przedsiębiorców do odważnego wejścia na rynek giełdowy. Było duże zainteresowanie.

W piątek, 2 października w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc odbyło się dziesiąte z serii szesnastu spotkań regionalnych w ramach projektu „Kapitał dla rozwoju”, które dotyczyło możliwości finansowania rozwoju firm  przy wsparciu rynku kapitałowego. Eksperci przedstawili przedsiębiorcom perspektywy i drogę wejścia na rynek giełdowy.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zorganizowała dla przedsiębiorców województwa świętokrzyskiego spotkanie podczas, którego zaprezentowano możliwości pozyskiwania kapitału za pośrednictwem rynku kapitałowego w perspektywie unijnej obejmującej lata 2014-2020.

 

Propozycjom wejścia na rynek giełdowy, skierowanym do małych i średnich firm przysłuchiwało się wiele osób uczestniczących w spotkaniu, na którym przedstawiano blaski i cienie decyzji o wejściu na rynek giełdowy. Wiele miejsca poświęcono plusom wynikającym z takiego kroku i szansie na sukces gospodarczy na rynku, który niesie za sobą taka decyzja.

- Trzeba tylko zrobić pierwszy krok, którym jest przełamanie bariery psychologicznej i wizja własnej firmy za 5-10 lat. To, czego się spodziewamy, zależy przede wszystkim od nas samych – mówił do przedsiębiorców i samorządowców Karol Półtorak, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, obecny na spotkaniu. – Trzeba mieć pomysł na firmę lub przedsięwzięcie, kapitał nie jest najważniejszy. A plusy wynikające z decyzji o debiucie na giełdzie są wielorakie. To szansa na praktycznie bezkosztowe pozyskanie pienięzdy poprzez emisję obligacji, możliwość sprzedawania udziałów i pozyskiwania w ten sposób pieniędzy na rozwój, ale także ogromne możliwości promocji firmy, która poprzez taki krok wchodzi na wyższą półkę na rynku. Zaistnienie na giełdzie daje też duże możliwości w pozyskiwaniu pieniędzy od banków, dla których spółka giełdowa jest bardziej wiarygodna – mówił między innymi wiceprezes giełdy.

Są jednak i niebezpieczeństwa i o nie także pytali przedsiębiorcy. – Istnienie na giełdzie nie daje gwarancji sukcesu, jeśli udziały w spółce przechodzą w obce ręce i nie można nad firma sprawować kontroli. Jeśli pakiet większościowy będzie w obcych rękach, ryzyko jest ogromne – mówił Michał Stępniewski, członek zarządu KDPW.

- Bez dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego sukces gospodarczy Polski byłby niemożliwy. Warszawska giełda w ciągu blisko 25 lat stała się jedną z największych w naszej części Europy. Szeroka oferta instrumentów dostępnych na GPW daje duże możliwości pozyskania kapitału. Jeśli dodamy do tego doświadczenia i propozycje naszych partnerów, to otrzymamy ofertę atrakcyjną dla różnej wielkości firm i samorządów. W ramach projektu „Kapitał dla rozwoju”, chcemy dać im szansę zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje polski rynek kapitałowy – mówi Paweł Tamborski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W województwie świętokrzyskim ma swoje siedziby 10 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie (Główny Rynek GPW oraz NewConnect). Udział procentowy województwa w PKB Polski wynosi 2,4 proc. Szacunkowy udział spółek giełdowych w zsumowanych wpływach samorządów różnego szczebla z tytułu podatków PIT i CIT stanowił 3,1 proc., zasilając samorządowe budżety kwotą 27 mln zł. Średni udział spółek publicznych z województwa świętokrzyskiego w nakładach inwestycyjnych przedsiębiorstw wyniósł 19,6 proc. i należał do najwyższych w kraju. Do największych firm giełdowych z województwa świętokrzyskiego zaliczyć można takie spółki jak: Odlewnie Polskie, Ceramika Nowa Gala, ZPUE czy Rovese.

Województwo Świętokrzyskie jest w krajowej czołówce pod względem inwestycji w infrastrukturę techniczną i wykorzystanie środków unijnych. Ma tu siedziby wiele firm z branży budowlanej, metalurgicznej i chemicznej, co ma ścisły związek z istniejącymi tu zasobami surowców naturalnych. Mam nadzieję, że lokalne firmy i samorządy coraz chętniej będą korzystać z możliwości jakie daje GPW i polski rynek kapitałowy – mówi Karol Półtorak, wiceprezes zarządu GPW.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odważnym krokiem... na giełdę. W Podzamczu Chęcińskim zachęcano do wejścia na rynek kapitałowy [WIDEO] - Echo Dnia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna