MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olecko. Miasto ma 450 lat

P. Tomkiewicz
Gmach byłego Starostwa z 1897 r.
Gmach byłego Starostwa z 1897 r. S. Czachorowski/ Wikipedia
Gmina Olecko położona jest we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, nad brzegiem jeziora, z którego wypływa rzeka przecinająca zakolami miasto.

Przecina się w niej kilka ważnych szlaków komunikacyjnych - droga krajowa nr 65 Gołdap-Olecko-Ełk z drogami wojewódzkimi prowadzącymi do Raczek, Suwałk i Giżycka.

Olecko leży na wschodnich krańcach Pojezierza Mazurskiego, na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Teren gminy jest pagórkowaty - wzniesienia sięgają od 121 m npm w południowej części gminy do 220 m n.p.m. w części północno-wschodniej.
Okolice Olecka przecina gęsta sieć strumieni, łączących liczne jeziora. Jest ich aż 15. Od północnego-zachodu otaczają gminę lasy Puszczy Boreckiej.

Powierzchnia gminy Olecko wynosi 26 674 ha, z czego miasto zajmuje 1155 ha.

W gminie Olecko mieszka około 22 tysięcy osób. Działa w niej 1552 firmy.

Co roku władzom gminy udało się realizować projekty przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej. Do tej pory z Brukseli na inwestycje wpłynęło ponad 700 tysięcy złotych. Jednak największym sukcesem jest przyznana w ubiegłym roku dotacja na budowę hali widowiskowej z pływalnią. Wartość tej inwestycji szacowana była na 43 miliony złotych, ale po zakończeniu przetargu okazało się, że pochłonie znacznie mniej, bo 34 mln zł.

Wszyscy mieszkańcy Olecka są podłączeni do wodociągów i kanalizacji.

W tym roku w gminie rozpoczęto budowę ponad 50 kilometrów nowego wodociągu. Dzięki temu wodę z Olecka będą pili mieszkańcy 43 z 48 małych miejscowości z terenu gminy.

Natomiast kanalizację ma ponad 33 proc. mieszkańców.

Oprócz nowej hali widowiskowej z pływalnią, wizytówką Olecka są dwa zmodernizowane stadiony. Jeden z nich jest typowo piłkarski. Drugi piłkarsko-lekkoatletycznego. Prace na nim konsultowane były z Polskim Związkiem Lekkoatletycznym, dzięki czemu w przyszłości będą się na nim mogły odbywać zawody lekkoatletyczne.

W tym roku Olecko obchodziło 450. rocznicę nadania praw miejskich. Dlatego część prac prowadzona jest z myślą o tym jubileuszu. Za ok. 3 miliony złotych został przebudowany plac w centrum miasta.
Mimo że szpital w Olecku zarządzany jest przez powiat, gminy w trosce o zdrowie swoich mieszkańców dokładają pieniądze na jego funkcjonowanie i wyposażenie.

Największym chyba sukcesem gminy Olecko jest rozwiązanie problemu ze śmieciami. Władze wiedząc o zbliżającym się terminie zamknięcia wszystkich nieekologicznych wysypisk, stawiły czoło temu problemowi. Dzięki funduszom norweskim powstała m.in. sortownia i dlatego wysypisko gm. Olecko może funkcjonować do 2018 roku.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa 8-kilometrowej obwodnicy miasta. Jest ona realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ale dla wszystkich kierowców to bardzo dobra informacja zwłaszcza, że nowa trasa będzie gotowa już w 2011 roku.

Przez ostatnie cztery lata na remonty dróg gmina wydała 10 milionów złotych. Jednak to ciągle za mało. Stan ulic w mieście jest dobry, ale aby kierowcy byli równie zadowoleni z tych mniejszych, gminnych, potrzeba jeszcze wielu milionów złotych.

Burmistrzem Olecka jest Wacław Olszewski, jego zastępcą - Henryk Trznadel. Natomiast przewodniczącym rady miejskiej jest Karol Sobczak

Siedziba urzędu miejskiego w Olecku znajduje się przy Placu Wolności 3 w Olecku. (tel. 87 520 21 68).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna