Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni ratują życie

Katarzyna Patalan [email protected]
To najprostszy sposób, żeby komuś pomóc - mówi Milena Polkowska, uczennica "Wety".
To najprostszy sposób, żeby komuś pomóc - mówi Milena Polkowska, uczennica "Wety". K. Patalan
Łomża Nawet ponad 30 litrów krwi oddają uczniowie w czasie jednej akcji Uczniowie z łomżyńskich szkół honorowo oddają krew. Już po raz piąty biorą udział w ogólnopolskim turnieju "Młoda krew ratuje życie".

Uczniowie z roku na rok coraz chętniej oddają krew - mówi Lech Szleszyński, opiekun szkolnego koła PCK w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży. - To nasza pierwsza akcja w tym roku szkolnym, a już padł rekord.
Krew oddają nie tylko uczniowie z "Wety". W turnieju od lat rywalizuje ze sobą młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.
To nie boli
- Przyznaję, że trochę się bałam - mówi Wioletta, uczennica z "Wety", która po raz pierwszy oddała krew. - Okazało się, że strach był zupełnie niepotrzebny. To nic nie boli, a może komuś uratować życie.
W pierwszej akcji wzięło udział 53 pełnoletnich uczniów z ZSWet. W sumie oddali 23 litry 850 ml życiodajnego płynu. W ubiegłorocznym turnieju młodzież z "Wety" oddała ponad 50 litrów tego najcenniejszego z leków. O siedem litrów więcej oddali w tym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych.
- Od kiedy skończyłem 18 lat, to oddaję krew w szkole - mówi Mariusz, uczeń "mechaniaka". - Warto to robić, bo nigdy nie wiemy, co może nam się zdarzyć albo naszym bliskim. Dziś to ja daję krew, a jutro mogę już jej potrzebować.
Młodzież szkolna stanowi około 25 proc. honorowych krwiodawców w Łomży.
Jest ich coraz więcej
- Nawet ci uczniowie, którzy jeszcze nie są pełnoletni, chcą oddawać krew - podkreśla Jan Krysiak, nauczyciel z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łomży. - Oddają krew z dobroci serca, ale także dlatego, że w Łomży niewiele jest akcji, w których mogą się wykazać, w których bezinteresownie mogą komuś pomóc.
W "mechaniaku" co roku liczba uczniów honorowo oddających krew zwiększa się o ok. 20 proc. Najwięcej chętnych jest po Nowym Roku, gdy większość z nich kończy 18 lat.
- Ciekawostką jest fakt, że w szkolnym turnieju ponad połowę dawców stanowią kobiety. Zupełnie odwrotnie jest wśród honorowych krwiodawców, tu przeważają mężczyźni - mówi Sławomir Kaczyński, przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa, a jednocześnie pomysłodawca turnieju. - W tegorocznej edycji turnieju po raz pierwszy biorą udział nie tylko uczniowie szkół średnich i policealnych, ale także studenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna