Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP w Wykowie świętowała 95-lecie swojego istnienia. Wszystko zaczęło się od... trąbki (zdjęcia, wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Zaczęło się od tego, że Leopold Szumowski z Wykowa kupił trąbkę. Grał na niej, gdy dostrzegł powód do alarmu, a jego żona pomagała waląc drewnianą warząchwią w wiadro. Tak, w latach 20. ubiegłego wieku, powstawała Ochotnicza Straż Pożarna w Wykowie. W sobotę, 9 września druhowie zaprosili gości na jubileusz 95-lecia swojej jednostki.

Druhowie od wicemarszałka województwa podlaskiego Marka Olbrysia i radnego Adama Wojciecha Sekścińskiego otrzymali z tej okazji grawerton z podpisami całego zarządu województwa oraz prądownicę.

- Widzę tu wspaniały przykład współpracy samorządu gminy Kolno ze środowiskiem tej miejscowości oraz kwitnące „służbowe małżeństwo” OSP z Kołem Gospodyń Wiejskich. Wspólnie realizują swoje pasje. Przekazałem druhom wyrazy szacunku i uznania za tak wiele lat służby dla miejscowości i regionu kolneńskiego - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś, a radny Adam Wojciech Sekściński wyraził nadzieję na spotkania na stulecie OSP.

Jak zaznaczył wójt gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski, OSP w Wykowie wyróżnia się m. in. tym, że są w niej nie tylko mieszkańcy jednej miejscowości. I jeszcze przywiązaniem do służby. Wśród uhonorowanych podczas uroczystości strażaków byli druhowie nawet z 60-letnim stażem.

- Jednostka dysponuje w zasadzie wszystkim, czego potrzebuje do działania: jest bardzo dobra remiza, samochód. Zdobywamy co roku znaczące środki na wyposażanie i środki ochrony osobistej dzięki pomocy ministerstwa spraw wewnętrznych, urzędu marszałkowskiego, funduszu ochrony środowiska, różnego rodzaju fundacji i organizacji. To spotkanie jest okazją do podziękowania. Druhom z Wykowa dziękuję też za bardzo mądrą politykę kadrową, w której znaczące miejsce zajmuje szacunek dla seniorów i starania o nowych strażaków - mówił wójt Józef Bogdan Wiśniewski.

Prezes OSP Wykowo Waldemar Rybka przedstawił uczestnikom uroczystości historię jednostki, w której zapisał się m. in. epizod z trąbką i warząchwią.

- Gdy zapiał „czerwony kur” wszyscy mężczyźni ruszali na ratunek, a czasami też kobiety. Utworzona została w latach 20. tzw. warta, czyli nocne patrole, których wyposażeniem był kostur z dzwoneczkami - opowiadał prezes Waldemar Rybka.

Sojusz strażaków i mieszkanek Wykowa trwa do tej pory. W uroczystości wzięły udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich (tworzy je 14 osób) w pięknych różowych sukniach, a z gorącymi życzeniami dla druhów pospieszyła przewodnicząca Urszula Gnatowska wyróżniająca się także wiankiem z kwiatów.

Życzenia i gratulacje przekazali strażakom także posłowie Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Zieliński i Stefan Krajewski, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku i powiatowej w Kolnie, koledzy z zaprzyjaźnionych jednostek z Zaskrodzia, Zabiela i Czerwonego.

- Dziękujemy, że zawsze możemy na was liczyć - powiedział poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Grono druhów otrzymało odznaczenia i wyróżnienia za służbę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna