MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwo "na blika" w Podlaskiem. Mieszkaniec regionu chciał pomóc "szwagrowi", a ten okazał się naciągaczem

OPRAC.: (ika)
Nie wierzmy, w to co widzimy na ekranach swoich telefonów. Oszuści, by się uwiarygodnić, wykorzystują nowoczesne technologie. To m.in.  spoofing (podszywanie się pod numery telefonu z naszej listy kontaktów), ale są też w stanie włamać się na konta społecznościowe naszych znajomych
Nie wierzmy, w to co widzimy na ekranach swoich telefonów. Oszuści, by się uwiarygodnić, wykorzystują nowoczesne technologie. To m.in. spoofing (podszywanie się pod numery telefonu z naszej listy kontaktów), ale są też w stanie włamać się na konta społecznościowe naszych znajomych Podlaska policja/ zdjęcie ilustracyjne
Warto weryfikować każdą prośbę o pomoc finansową. Przekonał się o tym 28-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego. Mężczyzna za pośrednictwem komunikatora otrzymał wiadomość od swojego szwagra z prośbą o pożyczkę. Odpowiedział na nią, podał kod blik. Okazało się, że ktoś podszył się pod jego członka rodziny. Stracił kilkaset złotych.

Oszustwo "na blika". 28-latek chciał pomóc szwagrowi. Zorientował się za późno

O sprawie poinformowała we wtorek (25.06) kolneńska policja. Zgłosił się do niej 28-letni mieszkaniec powiatu. Poinformował, że ktoś oszukał go podszywając się pod jego szwagra.

Czytaj też:

- Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe szwagra zgłaszającego. Następnie podając się za niego, poprosił za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę. Ponieważ 28-latek był przekonany, że koresponduje ze swoim szwagrem, wygenerował i przesłał mu kod blik - relacjonuje st. sierż. Ewa Zabłocka z KPP w Kolnie.

Po chwili 28-latek otrzymał wiadomość, że transakcja nie powiodła się. Szwagier poprosi o kolejny kod blik. Gdy mężczyzna zorientował się, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa niestety było już za późno. W ten sposób stracił 500 złotych.

Oszustwo "na blika". Jak nie paść ofiarą przestępców

Jak ostrzega policja, podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę to częsta metoda stosowana przez oszustów.

Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu blik w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Zobacz także:

Aby nie paść ofiarą oszustów:

  • Weryfikujmy tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy.
  • Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.
  • Pamiętajmy o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie.
  • Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź.
  • Pamiętajmy, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna