Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oto nowi kapłani w diecezji. W dniu swoich święceń otrzymali dekrety

dd
„Przyjmujemy kapłaństwo, aby służyć Bogu i drugiemu człowiekowi” – mówił bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń prezbiteratu w par. pw. Bożego Ciała w Suwałkach.

W sobotę 25 listopada 2023 r. podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bpa Dariusza Zalewskiego, sakrament święceń przyjęli o. dk. Maciej Pieczynia OFM Conv. Z Łodzi i dk. Marcin Jasionowski z par. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. W koncelebrze m.in. udział wzięli o. Grzegorz Bartosik, prowincjał warszawskiej prowincji Franciszkanów (OFMConv), o. Piotr Żurkiewicz, rektor WSD oo. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewniki, ks. kan. Maciej Maciukiewicz, wicerektor WSD w Ełku, prefekci z ełckiego seminarium, proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów, kapłani z diecezji ełckiej. Oprawę liturgiczną sprawowali alumni i bracia franciszkanie z seminariów neoprezbiterów oraz chór pod dyrekcją br. Andrzeja Nowakowskiego OFM Conv.

Licznie przybyły wspólnoty parafialne, gdzie przyszli kapłani będą posługiwali oraz ich rodziny i zaproszeni goście. Uczestników Liturgii powitał o. Rafał Kołodziejski OFM Conv., proboszcz parafii zakonnej w Suwałkach. Zachęcał, aby każdego dnia neoprezbiterom towarzyszyć modlitwą i wypraszać nowe powołania zakonne i kapłańskie.

Bp Dariusz Zalewski w homilii podkreślał, że dzień święceń w stopniu prezbiteratu jest czymś wielkim, niesamowitym, nieobojętnym dla nas, ludu. „Do tego momentu przygotowywali się przez wiele lat, aby od teraz być Chrystusowym kapłanem”.

Święcenia są wielką radością dla Kościoła jak też i całej diecezji ełckiej. Podczas obrzędu święceń biskup położył ręce na głowę każdego z diakonów, udzielając im przez to szczególnej mocy Ducha Świętego, dzięki której stali się prezbiterami Kościoła. Biskup namaścił także ich dłonie olejem Krzyżma Świętego na znak ich uczestnictwa w posłannictwie Chrystusa. Z rąk pasterza diecezji nowo wyświęceni przyjęli namaszczonymi dłońmi dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego i przez posługę kapłanów stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Składając życzenia prymicjantom, biskup zachęcał, aby umieli docenić, uszanować i pielęgnować dar swojego powołania. Bp Zalewski wyraził wdzięczność rodzicom za to, że stworzyli dla swoich synów warunki dla rozwoju łaski powołania. Zwrócił się także do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji nowo wyświęconych księży, aby mieli w sobie jak najwięcej wiary, nadziei i miłości, aby szli drogą Chrystusową przez życie kapłańskie.

Neoprezbiterzy w dniu swoich święceń otrzymali dekrety, kierujące na parafie, gdzie będą pełnić funkcje wikariusza. Ks. Marcin Karol Jasionowski został skierowany do par. pw. św. Tomasza Apostoła w Ełku. O. Maciej Pieczynia OFM Conv będzie w par. pw. Bożego Ciała w Suwałkach.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna