MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palenie śmieci, opon i mebli jest surowo zabronione. Nawet do 5000 zł mandatu za spalanie odpadów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Substancje, które dostają się do powietrza po spalaniu śmieci, mogą wywoływać alergie pokarmowe, astmę, zapalenie gardła, a nawet nowotwory.
Substancje, które dostają się do powietrza po spalaniu śmieci, mogą wywoływać alergie pokarmowe, astmę, zapalenie gardła, a nawet nowotwory. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Czasy palenia śmieciami w piecach powoli przemijają, lecz nie oznacza to, że zjawisko zostało całkowicie wyeliminowane. Problem narasta szczególnie zimą, kiedy niektóre osoby do pieców wrzucają praktycznie wszystko, bez obaw o smog, szkodliwy wpływ na zdrowie czy surowe mandaty. Można jednak z tym walczyć, dlatego wyjaśniamy, jak zgłosić anonimowo palenie śmieciami i co grozi za zatruwanie naszego otoczenia.

Spis treści

Palenie odpadami w piecach to problem towarzyszący nam od wielu lat, którego do tej pory nie udało się w pełni rozwiązać. Świadczą o tym, chociażby alarmy o złej jakości powietrza, które często pojawiają się, gdy temperatura spada poniżej zera. Zanieczyszczenia są też wyraźnie odczuwalne podczas zimowych spacerów, które często kończą się bólem głowy spowodowanym drażniącym dymem.

Osoby, które decydują się na palenie wszystkiego, zwykle nie zdają sobie sprawy ze skutków takiego działania lub chcą tym sposobem zaoszczędzić trochę pieniędzy. W tym sezonie będzie to wyjątkowo odczuwalne ze względu na kryzys energetyczny i gospodarczy oraz niejasne przekazy polityczne w tym temacie.

Czym można palić w piecu w 2023 roku?

Osoby ogrzewające domy kotłami powinny pamiętać, że kwestie tego czym można palić, regulowane są nie tylko ustawami, ale także rozporządzeniami samorządów. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami bez znaczących szkód dla zdrowia jako opał można wykorzystywać:

 • węgiel kamienny,
 • drewno,
 • pellet,
 • ekogroszek,
 • papier i tekturę
 • brykiet drzewny,
 • odpady z gospodarki leśnej,
 • szeroko rozumianą biomasę,
 • trociny, ścinki i wióry.

Paląc w piecu najlepiej wybierać opał rekomendowany przez producenta. Należy też unikać opału wilgotnego, który będzie mniej wydajny, a jednocześnie szkodliwy dla zdrowia.

Trwa głosowanie...

O ile procent szacunkowo więcej wydasz na ogrzanie domu najbliższej zimy?

Jaka kara za palenie śmieciami?

Za palenie śmierciami w piecach lub przydomowych ogródkach grozi kara w wysokości 5000 złotych. Sąd może również podjąć decyzję o zastosowaniu maksymalnie 30-dniowego aresztu. Najczęściej jednak sprawa kończy się na przyznaniu mandatu w wysokości do 500 złotych.

- Śmieciami nie da się ogrzać domu. Trzeba byłoby zużyć ich bardzo dużo, żeby osiągnąć jakikolwiek efekt. Nie jest to więc żadna oszczędność, ale zwykła ludzka głupota. Pieniędzy w portfelu nie zostanie więcej, a truje się siebie, rodzinę i sąsiadów - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez PAP.

Sprawdzaniem zgłoszeń zajmują się strażnicy miejscy lub urzędnicy gminni. W niektórych miastach do kontroli jakości powietrza wykorzystywane są specjalne drony z czujnikami dymu.

Palenie śmieci - anonimowe zgłoszenie

Palenie śmieciami w piecu najłatwiej poznać, bo gęstym, czarnym dymie o intensywnym zapachu. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić sprawę do odpowiednich organów kontrolujących. Zajmują się tym strażnicy miejscy lub urzędnicy, którzy po otrzymaniu zgłoszenia (nr tel 986) rozpoczną interwencję. Co istotne, można to zrobić anonimowo.

Osoby, które chcą palenie śmieciami mogą również skorzystać z aplikacji mObywatel. Wystarczy kliknąć sekcję „Dodaj dokument”, a następnie wybrać „Naruszenia środowiskowe” i opisać sprawę.

Poprzez mObywatela możemy również zgłosić między innymi:

 • nielegalny transport odpadów,
 • porzucenie, nielegalne składowanie lub zakopywanie odpadów,
 • nielegalne przywiezienie odpadów z zagranicy,
 • zanieczyszczenie powietrza lub ziemi substancjami.

W tym przypadku osoba zgłaszająca sprawę również może to zrobić anonimowo. Zgodnie z obowiązującym prawem uprawnione do kontroli organy mogą wejść z niezbędnym sprzętem na teren posesji w godzinach od 6 do 22. Na miejscu mają prawo do przeprowadzenia niezbędnych badań, sprawdzenia dokumentów, a nawet mogą przeprowadzić przesłuchanie.

Palenie śmieci, a wpływ na zdrowie

Wiele osób nie wie, że niektóre produkty, a szczególnie tworzywa sztuczne, należy utylizować w odpowiednich warunkach. Większość szkodliwych substancji, które wydostają się w procesie spalania, może powodować groźne choroby, w tym również nowotworowe. Innymi skutkami tych działań są: kaszel, zaburzenia układu pokarmowego, podrażnienia czy alergie.

Palenie śmieci może przyczyniać się do następujących schorzeń:

 • plastiki - powietrze zanieczyszczone poprzez spalanie plastiku może wywoływać m.in. alergiczne zapalenia skóry, astmę oskrzelową, alergie pokarmowe oraz nowotwory. Emitowane substancje negatywnie wpływają również na układ krążenia, pracę mózgu i układ nerwowy,
 • opony - dioksyny emitowane w trakcie spalania opon to jedne z najbardziej toksycznych i trujących substancji. Ich negatywne działanie polega na powolnym uszkadzaniu narządów wewnętrznych. Dioksyny rozregulowują układ hormonalny, a także powodują nowotwory układu pokarmowego, piersi i płuc,
 • meble - w trakcie spalania mebli uwalniane są gazy i pyły, które mogą doprowadzić do chorób takich jak astma, zapalenie płuc czy zapalenie gardła i błony śluzowej nosa. Substancje te również zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Palenie śmieci, opon i mebli jest surowo zabronione. Nawet do 5000 zł mandatu za spalanie odpadów - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna