MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek: potrzebujemy Kościoła i społeczeństwa, które nikogo nie wykluczają i nie traktują jak "nieczystego"

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Vatican News
Wideo
od 7 lat
Papież Franciszek mówił przed modlitwą na Anioł Pański o społeczeństwie, które nie wyklucza nikogo. - Potrzebujemy Kościoła i społeczeństwa, które nikogo nie wykluczają, które nikogo nie traktują jak „nieczystego”, aby każdy ze swoją historią był przyjmowany i kochany bez etykietek i uprzedzeń – mówił Franciszek. Papież mówił też o męczeństwie współczesnych chrześcijan.

Spis treści

Papież: Jezus pozwala się dotknąć wbrew ówczesnym zwyczajom

Komentując Ewangelię z dzisiejszej niedzieli, która mówi o wskrzeszeniu córki Jaira i uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok Papież zwraca uwagę, że cuda dokonały się „poprzez kontakt fizyczny. W istocie kobieta dotyka płaszcza Jezusa, a Jezus ujmuje za rękę dziewczynkę”. 

W tradycji żydowskiej obie kobiety były uważane za nieczyste „jedna z powodu upływu krwi, druga dlatego, że jest martwa”. Według prawa nie mogło być z nimi kontaktu fizycznego. „Tymczasem Jezus pozwala się dotknąć i nie boi się dotykać” – podkreśla Franciszek.

Zanim uzdrowi fizycznie, podważa On pewną błędną koncepcję religijną, w myśl której Bóg oddziela z jednej strony czystych, a z drugiej nieczystych. Natomiast Bóg nie dokonuje takiego podziału, bo wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, a nieczystość nie pochodzi od pokarmów, chorób, czy nawet śmierci, ale wypływa z nieczystego serca - mówił Franciszek.

Taka postawa Jezusa – jak zaznacza Papież – ukazuje również, iż „w obliczu cierpień ciała i ducha, zranień duszy, sytuacji, które nas przytłaczają, a także w obliczu grzechu Bóg nie trzyma nas na dystans, Bóg nie wstydzi się nas, Bóg nie osądza nas; przeciwnie, On przybliża się, żeby dać się dotknąć i żeby nas dotknąć, i zawsze podnosi nas ze śmierci. Zawsze ujmuje nas za rękę, żeby nam powiedzieć: córko, synu, wstań! Idź naprzód”.

Papież prosi, aby utrwalić w sercu obraz, który Jezus nam przekazuje: „Bóg to ten, kto bierze cię za rękę i cię podnosi, ten, kto pozwala, by dotknął Go twój ból, i dotyka cię, żeby cię uzdrowić i przywrócić ci życie. On nikogo nie dyskryminuje, ponieważ wszystkich kocha”. 

Żyjemy w czasach męczeństwa bardziej niż w pierwszych wiekach

Po modlitwie na Anioł Pański papież zwrócił uwagę na to, że obecnie wiele osób cierpi męczeństwo, które dokonuje się w białych rękawiczkach.

- My również żyjemy w czasach męczeństwa, nawet bardziej niż w pierwszych wiekach. W różnych częściach świata tak wielu naszych braci i sióstr cierpi dyskryminację i prześladowania z powodu swojej wiary – powiedział papież po modlitwie „Anioł Pański”, nawiązując do dzisiejszego wspomnienia liturgicznego męczenników rzymskich. Ojciec Święty ponowił apel o modlitwę w intencji Ukrainy, Palestyny, Izraela i Mjanmy.

- Wspierajmy ich i inspirujmy się ich świadectwem miłości do Chrystusa – powiedział.

Franciszek zachęcił, aby w ostatnim dniu czerwca błagać Najświętsze Serce Jezusa, aby dotknęło serc tych, którzy chcą wojny, aby nawrócili się na projekty dialogu i pokoju.

Ojciec Święty prosił, aby nie zapominać o udręczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu, Mjanmie oraz „wielu innych miejscach, gdzie wojna powoduje tak wiele cierpienia!”

Po modlitwie Anioł Pański Papież pozdrowił koło misyjne dzieci: „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna