Dziesięć lat temu Suwalszczyzna przeżywała swoje wielkie chwile. Od 8 do 10 czerwca 1999 roku w klasztorze na Wigrach odpoczywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to podczas jego siódmej pielgrzymki (5-17 czerwca) do Ojczyzny.
Przygotowania do przyjęcia dostojnego gościa rozpoczęły się dużo wcześniej. Suwalczanie liczyli na włączenie ich miasta do trasy papieskiej pielgrzymki. Z taką nadzieją 6 lipca 1997 roku, podczas audiencji w Watykanie, ówczesny prezydent miasta Grzegorz Wołągiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Marian Luto przekazali papieżowi zaproszenie do odwiedzenia Suwałk. Stało się inaczej.
Wspólne sesje i wykłady
Historyczną wizytę poprzedziło szereg lokalnych wydarzeń. W Augustowie, 12 maja, odbyła się uroczysta sesja rad samorządowych z terenu powiatu augustowskiego. Okolicznościowy wykład o ustroju państwa i samorządzie w nauczaniu Jana Pawła II wygłosił ks. Marian Szczęsny. Przed sesją radni i goście uczestniczyli w mszy św. celebrowanej przez biskupa Edwarda Samsela. Obrady zakończyło wysłanie telegramu do Watykanu.
W Suwałkach, nabożeństwo w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach, celebrowane przez bp Wojciecha Ziembę, także poprzedziła uroczysta sesja rady miasta i powiatu, która odbyła się 20 maja. Obradowano pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi …", a wykład o zasadach słusznego wynagradzania za pracę wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Graczyk z Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Uczestnicy sesji złożyli na ręce biskupa Ziemby list z prośbą o przekazanie go papieżowi.
Na przełomie maja i czerwca odbyły się w Suwałkach: Festiwal Kultury "Co Polskę stanowi" (21-23 maja), wystawa medalierstwa, wydawnictw i znaków pocztowych poświęconych Janowi Pawłowi II w Miejskiej Bibliotece Publicznej (7-11 czerwca), Międzynarodowy Koncert Chórów w konkatedrze św. Aleksandra (9 czerwca), Święto Młodości, podczas którego rozstrzygnięto konkurs poświęcony wizycie Ojca Świętego w Polsce (12 czerwca); w Smolanach - Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski (23 maja - 10 czerwca).
Pływał po Wigrach
Ósmego czerwca, po mszy w Ełku, o 15.44 papieski helikopter odleciał w kierunku Wigier. Jeszcze tego samego dnia o 19.00 Jan Paweł II wyruszył na pokładzie "Trytona" na półtoragodzinną wycieczkę po jeziorze Wigry.
Następnego dnia, o 7.30 odprawił prywatną mszę św. w kaplicy przy swoim apartamencie, a po śniadaniu, samochodem udał się do Augustowa. Po drodze, o 9.30 odwiedził rodzinę Stanisława Milewskiego w Leszczewie.
Było to najbardziej zaskakujące wydarzenie całej pielgrzymki Ojca Świętego. Biskup Jan Chrapek wspominał, że wieczorem dnia poprzedniego przyszła papieżowi pewna myśl do głowy. Miał wówczas powiedzieć: "Wiesz po tym dzisiejszym kazaniu o problemach ubóstwa i biedy chciałbym odwiedzić jakiegoś niemalowanego rolnika, jakąś rolniczą rodzinę. Może byś taką znalazł". Jak zapewniał biskup, wybrana przez niego rodzina Milewskich do końca nie wiedziała, kto do nich przyjeżdża w odwiedziny.
Wszyscy czekali
Z Leszczewa przez Suwałki, Sobolewo, Krusznik, Tobołowo, Danowskie udał się Jan Paweł II do Augustowa, by pływać po tamtejszych jeziorach i odwiedzić proboszcza w Studzienicznej. Rejs zakończył o godz. 18.10 na śluzie Gorczyca, a później, samochodem wrócił do Wigier.
Tymczasem w Suwałkach, z nadzieją acz bezskutecznie, wyczekiwano przez kilka godzin na Jana Pawła II. Na miejskich ulicach i skrzyżowaniach, przez które spodziewano się, iż będzie przejeżdżał w drodze powrotnej do Wigier, zebrały się setki osób. Na próżno.
W Wigrach wieczorem dostojny gość wysłuchał koncertu zespołu "Pogranicze" i o godz. 21.15 pożegnał się z wiernymi. Następnego dnia o 8.15 udał się do Siedlec.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?