Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pawilon Polski z EXPO 2020 w Dubaju przyjedzie do Białegostoku. Drewnopolis będzie wizytówką regionu i Politechniki Białostockiej

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Tak ma wyglądać Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju
Tak ma wyglądać Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju Materiały Politechniki Białostockiej
Po raz pierwszy Pawilon Polski przygotowywany na Wystawię Światowej EXPO 2020 w Dubaju wróci do kraju. Obiekt stanie na kampusie Politechniki Białostockiej. Drewnopolis będzie wizytówką regionu i uczelni, pełnić będzie funkcję centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie. Porozumienie w tej sprawie właśnie zostało podpisane.

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego list intencyjny podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski, rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- Udział Polski w każdym międzynarodowym wydarzeniu, to ogromna szansa na promocję naszych dokonań, historii i tradycji. Bardzo się cieszę, że pawilon narodowy, wizytówka Polski w Dubaju, stanie się też wizytówką Podlasia i Politechniki Białostockiej w kraju. Nie ma lepszej lokalizacji dla naszego drewnianego pawilonu niż zielone płuca Polski, czyli Podlasie - mówiła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Minister wyjaśniała też przed podpisaniem porozumienia: - Nasza obecność w Dubaju będzie w 2020 jednym z największych świąt polskiej przedsiębiorczości i polskiej gospodarki. Obecność na tamtym rynku, w tamtym miejscu, w tych trudnych warunkach termicznych i pogodowych stwarza wiele wyzwań. Pawilon będzie wykonany z drewna i prefabrykatów i będzie nawiązywał wprost do hasła polskiej prezentacji: "Kreatywność inspirowana naturą". Ustanawiamy nowy trend i chcemy nadać nowe życie temu pawilonowi. Jeżeli został w sposób tak atrakcyjny i kreatywny zaprojektowany, byłoby dobrze, aby stał się naszą wizytówką tu u nas, na miejscu.

Łazik jest już w drodze do USA. Teraz w zawodach na pustyni wystartuje nowoczesny Argo

To marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zaproponował przeniesienie pawilonu - który prezentować się będzie w Dubaju pod hasłem Drewnopolis 2020 - do Białegostoku jako stolicy regionu. Z jednej strony - zdaniem minister Emilewicz - to wyzwanie techniczne i finansowe, z drugiej Drewnopolis może stać się logotypem turystycznym i gospodarczym dla całego regionu.

Marszałek Kosicki mówił o projekcie jako o promocji województwa, a wicemarszałek Stanisław Derehajło dodał: - To ma pokazać, że podlaskie zdolne jest do realizacji niesamowitych projektów.

Rektor prof. Lech Dzienis dziękował za docenienie Politechniki Białostockiej jako wiodącej uczelni technicznej w regionie: - Jesteśmy szczęśliwi, że na terenie politechniki stanie obiekt, który będzie wcześniej wizytówką Polski na targach EXPO w Dubaju. Jest to wyjątkowa sprawa i zaszczyt. Drewnopolis będzie wspierał Politechnikę w dalszych działaniach, w przyszłości - tu będzie ośrodek edukacyjny wiedzy o drewnie.

Prof. Dzienis przypominał, że drewno leży w kręgu zainteresowania wydziału leśnego oraz wydziału budownictwa i inżynierii środowiska.

Podlaskie jedzie na Expo 2015 Mediolan

- Ten pawilon będzie przez 173 dni stanowił wizytówkę Polski, polskiej gospodarki, przyrody, kuchni, kultury. Planujemy, że podczas Światowej Wystawy odwiedzi go 1,5 miliona osób. Konstrukcja będzie więc mocno przetestowana w bardzo trudnych warunkach klimatycznych - o niespotykanej intensywności użytkowania mówiła podczas konferencji prasowej Monika Dyląg-Sajlor, zastępca komisarza generalnego sekcji Polskiej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. - W tym szczytowym momencie spodziewamy się ok. 1000 osób na godzinę. Polska słynie na Wystawach Światowych z tego, że jako pierwsi robimy rzeczy, których inni nie robią.

Wystawy Światowe EXPO, to najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie o charakterze gospodarczym, promocyjnym i kulturalnym. EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się między 20 października 2020 roku a 10 kwietnia 2021 roku i będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim.

Polskiej ekspozycji towarzyszyć będzie program gospodarczy, program polityczno-dyplomatyczny, program promocji kultury, program promocji turystyki oraz programy regionalne. W myśl hasła Wystawy "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość", w przygotowania Polski do udziału w EXPO Dubaj 2020 zaangażowanych jest kilkadziesiąt podmiotów publicznych oraz prywatnych. Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji - zrównoważony rozwój i mobilność - Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: "Creativity inspired by nature". Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.

Podlaskie. Naszą siłą turystyka i regionalne produkty

Główną areną prezentacji oraz nośnikiem informacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie Pawilon Polski. Stanie na działce o powierzchni 1876 m2 w centralnym punkcie wystawy w części poświęconej mobilności. Zarówno lokalizacja - u zbiegu kilku głównych szlaków komunikacyjnych - jak i ciekawy kształt działki, sprzyjają przygotowaniu atrakcyjnej ekspozycji, a tym samym zainteresowaniu dużej liczby zwiedzających.

Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju wygrała warszawska pracownia WXCA. Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji - rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. To, co wyróżnia nas na tle innych Pawilonów, to rozbudowana strefa dla dzieci - podzielona na część dedykowaną dzieciom młodszym oraz część warsztatową dla dzieci starszych.

Program "Polska się zmienia". Augustowskie pszczoły bohaterkami w National Geographic

Podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się prezentacja województwa podlaskiego organizowana pod hasłem Drewnopolis 2020, której rozwinięciem będzie utworzenie w Białymstoku centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie pod nazwą Drewnopolis. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo trudno znaleźć bardziej uzasadnione miejsce, niż teren technicznej uczelni, która kształci inżynierów o specjalności gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych. Powstanie interaktywne centrum wiedzy o wszystkich zastosowaniach tego naturalnego surowca. Powstanie miejsce, które pokaże przyszłym pokoleniom co daje nam las i nauczy nas, jak mamy dbać o nasze przyrodnicze dziedzictwo.

Województwo podlaskie ma za sobą udaną prezentację podczas EXPO 2015 w Mediolanie, wspólnie z Politechniką Białostocką i łazikami marsjańskimi zbudowanymi przez studentów. Misje gospodarcze z Podlasia uczestniczyły także w wystawach w Hanoverze i ostatnio w 2018 roku w Astanie.

Tu oglądasz: Pierwszy lot samolotu bezzałogowego na Krywlanach. Samolot zrobiony przez studentów Politechniki Białostockiej przekazano WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna